OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

“2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Merkez Sena Kayalı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Tören öncesinde öğrencilerin yapmış olduğu resimlerden oluşan serginin açılışı yapılarak resim sergisi gezildi. Serginin gezilmesinin ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törene, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK, Osmaniye Belediyesi Başkan Yardımcıları Sehavet ARSLANKURT ve Rıfat ŞAHİN, İl Sağlık Müdürü Mehmet CİNGÖZ, Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdulvahap GÜVEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mılla KATIK ve Hasan ÇİFTÇİ, Şube Müdürü Saffet SARIDAĞ, Engelliler Platformu Başkanı Mimar Haydar AKTÜRK, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Sena Kayalı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi Müdürü Adem TÜRKMENOĞLU; Okulumuz öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlamış oluğu “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” etkinliklerine katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ederek başlayan konuşmasında okulun eğitim öğretim durumu hakkında bilgiler vererek, bizler her geçen gün şartlarımızın daha olması için mücadele etmeye ve Otizmli çocuklarımızı sevgi, sabır ve hoşgörüyle eğitmeye ve bu amaç için büyük bir özveriyle çalışan bütün öğretmen arkadaşlarımızı ve bu sürece katkı sağlayan fedakar ailelerimize teşekkür ederim dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK ise yaptığı konuşmada; “Bu gün burada Dünya Otizm Farkındalık günü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle “Sena Kayalı Özel Eğitim Uygulama Merkezi” öğretmen, öğrenci ve velilerini tebrik ederek sözlerine başlayan Ramazan ÇELİK, Otistik çocuklarımızla ilgili olarak uygulanan Eğitim programlarımız, çocuklarımızın yaş gruplarına ve gelişim özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde planlanmaktadır. Bu çocuklarımızın bağımsız yaşayabilmeleri, davranış problemlerinin azaltılarak ihtiyaçları olan becerileri kazanabilmeleri ancak doğru bir eğitimle mümkün olabilmektedir. Bunun için, Sevgi, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle desteklenen bir yaklaşım günümüzde tek ve en önemli tedavi şekli olarak görülmektedir. 

2013 yılı mart ayında Bakanlığımız başta olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’de faaliyet gösteren ilgili bütün sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelinerek, Otizm Eylem Planı içeriği ve yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan bu tartışmaların neticesinde alınan kararlar önemli ölçüde hayata geçirilmektedir. Bu gün burada gerçekleşmekte olan etkinlikle de olduğu gibi, Otizm Bozukluğunun toplumca bilinmesi ve gerekli duyarlılığın oluşması için çalışmalar yapılmaktadır. Otizmli çocuklarımıza eğitim vermekte olan okulumuz henüz çok yeni olmasına rağmen, kısa zamanda büyük bir gelişim göstermiş ve inanıyorum ki aynı şekilde gelişmeye ve çocuklarımıza çok daha nitelikli eğitim vermeye devam edecektir.

Bu vesileyle eğitimde fedakârlığın en ileri örneğini sergileyen bütün öğretmenlerimizi ve anne babalarımızı yürekten kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından okul öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösterileri sahnelediler. 

Daha sonra Okula Aile Birliği Başkanı ve öğrenci velisi Zeynep BOZKURTKAYA, Otizmli çocuğun annesine yazmış olduğu mektubu okuyarak duygulu anlar yaşandı.

 

Düzenlenen program el boyama etkinliği ile son buldu.

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.