OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü ilimizde düzenlenen törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde Valilik önünde ki Atatürk Anıtına çelenkin sunumu ile başlayan program, Cebelibereket Kültür Merkezi’nde devam etti. Etkinlik öncesi Osmaniye merkezde bulunan öğretmenlerin eserlerinden oluşan karma resim sergisi gezildi.
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Cebelibereket Kültür Merkezi´ndeki tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’in kutlama mesajı okundu. Programda İstiklal İlköğretim okulu öğretmenlerinden Özlem Kaplan yeni göreve başlayan öğretmenler adına yaptığı konuşmasında,"Bugün bu kutlu günde benim gibi mesleğinin henüz ilk yıllarında, heyecanlan yüzlerinden okunan bir grup genç meslektaşım adına açıkçası pekte haddim olmayarak bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Böyle güzide bir topluluğun karşısına çıkmanın beni heyecanlandırdığını da sizlerle paylaşmak isterim. Mesleğimin heyecanını ilk kez geçen yıl Van´a atanarak yaşamaya başlamıştım.Gönül isterdi ki Van depreminde kaybettiğimiz Samsunlu 25 yaşındaki Nesrin Yiğit, Karabüklü 24 yaşındaki Muhammet Yurtoğlu ve Tokatlı 23 yaşındaki Nigar Gençel gibi 66 öğretmenimiz de bu kutsal günün heyecanını yüreklerinde duyabilselerdi .Onları eğitim şehidi olarak anıyor kendilerine Allah´tan rahmet; ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Değerli Misafirler, Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir. Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı beraberinde yeni bir öğretmen modelini de getirmektedir." dedi.

Atatürk Ortaokulu´ndan emekli olan Ali Örnek ise emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptı. Örnek şöyle dedi: "Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde diyor ki:’’Ümmetimden iki sınıf vardır ki, onlar iyi olduklarında toplumda iyi olur, onlar kötü olduklarında; toplum da kötü olur. Onlar idareciler ve öğretmenlerdir.” Yine başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK :”Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Bizler de öğretmenler olarak bizlere emanet edilen sevgili yavrularımıza sahip çıkarak, onlara bayrağını, milletini, vatanını seven fertler olarak yetişmelerine çabalar sarf ettik. Biliyorduk ki bu günün küçüğü yarınların büyüğü olacak, gelecekte bu cennet vatanımızı onlar idare edecek, onlar yöneteceklerdir. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedeflediği muasır devletler seviyesine bu ülkeyi onlar çıkaracak, hatta Allah’ın izniyle daha da ileriye götüreceklerdir. Öğretmenler gününüz kutlu olsun, saygılar sunarım." dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen lisesi Öğrencilerinden Fatma Nur Çelik "Ben öğretmen olmak istiyorum" adlı şiirini okudu. Daha sonra 2012 yılında emekliye ayrılan öğretmenlere Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir tarafından hizmet şeref belgeleri verilirken, göreve yeni başlayan öğretmenlerde bayrak üzerine yemin etti.

Osmaniye Milli Eğitim Müdürümüz Kadir Kılıç, konuşmasında, "Hayatın her döneminde eğitim ve öğretime ihtiyaç vardır. Bu kutsal görevi sürdüren, bugünlerin ve yarınların mimarı öğretmenlere, çağdaş ve demokratik bir toplum oluşturmak adına, büyük sorumluluklar düşmektedir." dedi. konuşmasının devamında, "Her insanın hayatında silinmez izler bırakan, her çocuğun kendi yolunu bulmasında ona rehberlik eden öğretmenlerin heyecan duyarak, inanarak, severek, fedakârlık göstererek sürdürdükleri bu değerli çabanın bilgi toplumundaki yerinin ve öneminin geçmişle kıyaslanmayacak kadar büyük olduğunu belirten Kılıç, "Bugün ülkelerin en büyük gücünü, bilgiyi teknolojiye ve değere dönüştüren nitelikli insan gücü oluşturmaktadır. Hayat boyu öğrenme perspektifinden, eğitim sistemlerini sürekli olarak gözden geçirip iyileştiren ve iyi bir eğitim sürecinin ancak öğretmenlerle gerçekleştirileceğini bilerek, bu yönde adımlar atan ülkeler hızla kalkınmakta ve gelişmektedir. Bu anlamda Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan eğitim seferberliğinin öncüleri olan öğretmenlerimizin fedakârca çabalarının bizleri bugünlere taşıdığı gerçeği, bir tecrübe olarak önümüzde durmaktadır."

Milli Eğitim Müdürümüz Kılıç konuşmasının sonunda şöyle dedi: "Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmen arkadaşlarıma başarılı ve huzurlu yıllar diliyorum. Meslekten emekli olmuş personelimize yapmış oldukları hizmetler dolayısıyla minnet ve şükranlarımı sunuyorum. En önemli zenginliğimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımızı çağın gerektirdiği her türlü bilgi, donanım ve beceriyle zenginleştirerek yaratıcı, üretken, bilgiyi hayatının içinde kullanabilen nesiller olarak yetiştirme hedefimizin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Günü"nü bu duygularla kutluyorum. "Başöğretmen" unvanını hayatı boyunca büyük bir onurla taşıyan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm değerli öğretmenlerimizi de rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum." dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı    

Osmaniye Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir ise göreve yeni başlayan genç öğretmenlere meslek hayatlarında başarılar dileyerek, "Yeni öğretmen arkadaşlarımız, Türkiye´nin bu mimarları gibi bütün emeklerini bilgilerini ülkemizin gençlerine çocuklarına vereceklerinden hiç bir endişemiz yok. Onun için milletimizin bu mümtaz üyelerini fertlerini huzurunuzda tebrik ediyorum, minnetlerimi sunuyorum." dedi. Gençleri geçmişle bağları koparmadan, fikren ve zirken geleceğe hazırlamanın önemli olduğunu belirtti.

Gençleri geleceğe iyi hazırlamak için öğretmenlere önemli görevler düştüğünü belirten Özdemir, "İnsan olmanın gereği yüzde 50 kendini bileceksin. Kabahati kendimizde arayacağız. Neden yapamadıysak, neden çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine ulaşamadıysak kendimizi sorgulamamız gerekir.İşte o zaman çok şeyi keşfetmiş olacağız. Henüz o taraflara gelemedik ama her şeye rağmen yavaş yavaş geliyoruz. Moralimizi fazla bozmayalım. İnananlar mutlaka galip gelecek. Geçmişle bağlarımızın kopmaması lazım. Bunu başarabilirsek çok şeyi çözeceğiz. Alt yapımız hazır. Çocuklarımızı fikren ve zirken geleceğe hazırlamamız lazım. Çünkü topraklarda yaşamak çok pahalı. Parasız ve bilgisiz yaşatmazlar. Herkes bizim çok fakir kalmamızı, ekmeği, suyu bile taksitle vermemizi istiyor. Bütün bunlarla mücadele ancak bilinçli ve bilgili toplum sayesinde mümkündür. Burada öğretmenlerimize, eğitimcilerimize, hepimize büyük görevler düşüyor." dedi.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin de yemin ettiği tören Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı müzik dinletisi, öğretmenlerden oluşan halkoyunları ekibinin gösterisi ile etkinlik son buldu. Törene, Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, Belediye Başkanı Kadir Kara, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hakan Özkan, Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Piyade Albay Salih Taşkın, Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.