OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Önder Atatürk, Vefatının 76. Yıldönümünde Tüm Yurtta Olduğu Gibi İlimizde de Törenlerle Anıldı

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Şefik Atak, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Dr. Ziya Koç, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Baro Başkanı Dilem Aksoy, Vali Yardımcıları Yusuf Özdemir, Ali Çağlar, Dr. M. H. Nail Anlar, Huriye Küpeli Kan, Alp Eren Yılmaz ve Muammer Balcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Çelik, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Büyük Önder Atatürk, Vefatının 76. Yıldönümünde Tüm Yurtta Olduğu Gibi İlimizde de Törenlerle Anıldı

Tören, Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı. Daha sonra Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’de bayrak yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Törenin devamında Vali Kerem Al, şeref defterini imzalayarak, şunları yazdı, "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, istiklal mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü vefatının 76’ncı yıldönümünde minnet ve şükranla anıyoruz. 10 Kasım Türk milleti için, Atatürk’ü anma günü olduğu kadar, sahip olduklarının değerini bilerek, Cumhuriyet´in erdemlerine sadakatini gösterme günüdür. Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal Savaşı´nın ardından kurduğu ve genç nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin büyüklüğünü yansıtan eşsiz bir eserdir. Bugün bizlere düşen görev atalarımızın yadigârı aziz vatanımız üzerinde sonsuza kadar bağımsız yaşayabilmek için sürekli yenilikleri aramak, milletimizin sahip olduğu imkânları güçlendirmeye çalışmak olmalıdır. Bu doğrultuda dün olduğu gibi bugün de, Türkiye’mizi birlik ve beraberlik içinde daima çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmanın gayreti içerisinde olacağız. Ne mutlu ki, onun genç nesillere emanet ettiği ve ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir. Ülkemiz, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da çok önemli mesafeler kat etmiş bulunmaktadır. Gelecek nesillerimizin de aynı bilinç ve inançla, bayrağı bizden devralacaklarına, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.

Anma töreni,  Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından, Cebelibereket Kültür Merkezinde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cebelibereket Anadolu Lisesi Öğretmeni Kasım Çelikkıran yaptı. Türk Ulusunun, Atatürk’ü derin bir sevgi ve özlemle andığını ifade eden Çelikkıran, "1881 Atatürk’ün doğum tarihi olabilir ancak 1938 asla ölüm tarihi olamaz. Bu tarih, sadece ölümlü bir bedenin bu dünyayı terk ettiği, gözlerini bu dünyaya yumduğu bir tarihtir. Bu iki zaman arasındaki hayatı ise bir destandır, efsanedir” diye konuştu. Ulu Önder Atatürk’ün “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeter” sözlerini de hatırlatan Çelikkıran, “Atatürk bu sözleri ile kendisini anlamamız için ilke ve inkılâplarını özümsememiz gerektiğini vurgulamıştır. Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizlerindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek olan sizlersiniz” sözü bizlere adeta bir vasiyet niteliğindedir. Büyük Önderlere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir. Asırların yetiştirdiği dâhilerden olan Atatürk’ü, hayata veda edişinin 76. yılında rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. “dedi. 

Konuşmanın ardından Cebelibereket Anadolu Lisesi öğrencisi Melda Gülmez "Mustafa Kemal’ler Tükenmez" isimli şiiri okudu. Törenin devamında, Cebelibereket Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Atatürk’ün Son Yolculuğu” isimli sinevizyon gösterisi sunuldu. Cebelibereket Anadolu Lisesi öğrencisi Mislina Aksüt tarafından okunan “Mustafa Kemal’e Giden Yol” isimli şiirin ardından “Atatürk” konulu Oratoryo sergilendi. Anma programı, “Dünden Bugüne Atatürk” isimli tiyatro gösteriminin ardından Cebelibereket Anadolu Lisesi korosu tarafından sunulan Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ile son buldu. 

Vali Kerem Al, programın sonunda Anma Programını hazırlayan Cebelibereket Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.