OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Ekmek İsrafının Önlenmesi" Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ekmek israfı ile ilgili şiir, kompozisyon ve resim yarışması sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. 


Atatürk Ortaokulu salonunda yapılan programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet SÜNBÜL, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

Dereceye giren öğrencilere ödül vermenin sadece bu konuda farkındalık yaratmak amacı taşıdığını belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Çelik, “Bizim esas gayemiz bütün öğrencilerimizi hatta bütün halkımızı ve milletimizi israf konusunda, uyarmak, aydınlatmak, dikkatlerini çekmektir. Bu konuya ilgi gösteren başta eğitim yöneticilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize annelere babalara çok çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi bugün dünyada bir beslenme sorunu söz konusudur. Bazı toplumlar ekonomik ve teknik olarak çok ileri gitmişler ve bu toplumlar ileri refah düzeyini yakalamışlar. Bu tür toplumlarda, obezite, aşırı beslenmeye dayalı hastalıklar baş göstermiş ve o devletler tekrar o insanların sağlıklarını düzeltmek için sağlık harcamaları yapmaktalar. Bunun tersine dünyada bazı millet ve toplumlarda çok küçük miktarlarla geçimlerini sürdürmekteler, ekmek bulmakta zorlanmaktalar. Dünyanın hemen hemen yarısına yakını ekmek bulmakta, beslenmede sorun yaşarken, bizim ya da başka toplumların birçok kaynağı ve başta ekmeği israf etmek hem bir insanlık açısından uygun değil, hem de dinimiz açısından israf haramdır.” Dedi

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMEK HEM İNSANİ HEMDE İSLAMİ VAZİFEDİR

Ekmek israfıyla ilgili istatistiki bilgiler aktaran Müdürümüz, “Dünya nüfusu 7 milyar 273 Milyon 687 Bin 654 kişidir. Bir yılda ölen insan sayısı 49 Milyon 493 Bin 124, bir günde ise 144 bin 382 kişi, bir günde açlıktan ölen insan sayısı 28 bin 146, bir yılda ise 10 milyon 273 bin 290 kişidir. Ülkemizde bir yılda üretilen ekmek sayısı 33 milyar, ülkemizde bir günde üretilen ekmek sayısı ise 91 milyon. Ülkemizde bir günde çöpe giden ekmek sayısı; 5 milyon,  bir yılda çöpe giden ekmek sayısı ise 1 milyar 800 milyon ve dünya nüfus artışı ise bir yılda 70 milyon 457 bin 639 kişidir. Bizim ülke olarak bir yılda ettiğimiz ekmek israfını hesapladığımızda kilometrelerce otoyol, kaç tane baraj, boğaz köprüsü, hava alanı liman yapabilecek kadar kaynaklarımızı israf ediyoruz. Bu israfın önüne geçmek hem insani hem İslami bir vazifedir. Bunu öncelikle öğreneceğiz, idrak edeceğiz, sonra arkadaşımıza, küçük kardeşimize, bizden büyükler buna riayet etmiyorsa bunlara da öğreteceğiz.” Şeklinde konuştu.

İsrafın her türlüsünün kötü ve haram olduğunu, ekmeğin israfının da en haram olanı olduğunu belirten Müdürümüz, “Çünkü ekmek dünyada insanlar için temel besin maddesidir.” Dedi.

Konuşmaların ardından yapılan sunum sonrası, ekmek israfı konulu, kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtıldı.

Ekmek İsrafına İlişkin Kompozisyon Yarışmasında Derece Alan Öğrenciler

Birinci Özel Bilim Ortaokulu Öğrencisi Begüm ÖZER

İkinci Kadirli Cevdetpaşa Ortaokulu Öğrencisi Gizem AVAN

Üçüncü Merkez İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Rüveyda EREN

 

Ekmek İsrafına İlişkin Resim Yarışmasında Derece Alan Öğrenciler

Birinci Merkez İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Bilge Sena BOZDOĞAN

İkinci Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Öğrencisi Mikail KALEBOYNU

Üçüncü Merkez İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Elif YARDIM

 

Ekmek İsrafına İlişkin Şiir Yarışmasında Derece Alan Ortaokul Öğrencileri

Birinci Özel Bilim Ortaokulu Öğrencisi Elif Pelin BABAOĞLAN

İkinci Kadirli Cevdatpaşa Ortaokulu Öğrencisi Gizem FERMANCI

Üçüncü Merkez İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Kübra TİRYAKİ

 

Ekmek İsrafına İlişkin Şiir Yarışmasında Derece Alan İlkokul Öğrencileri

Birinci Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Esmanur BOZKURT

İkinci Cebelibereket İlkokulu Öğrencisi Kübra AKBAŞ

 

Üçüncü Vali İsmail Fırat İlkokulu Öğrencisi Mümeyye ZENGİN

   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.