OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK´in 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK´in 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması

Bugün ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de 2015–2016 eğitim öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanı içerisindeyiz.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında ilimiz genelinde okula yeni başlayan 9012 öğrencimiz bulunmaktadır. Bununla birlikte 428 okulumuzda, 7320 öğretmenle toplamda 122589 öğrencimiz ile eğitim öğretime başlamaktayız

Sevgili Öğrenciler,

Çalışmanın ürünü başarıdır. Öğretmenlerinizin yönlendirmesiyle yapacağınız her çalışmanın karşılığını mutlaka göreceksiniz. Okul sizin yuvanızdır. Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi ve saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyorum. Pırıl pırıl bir gelecek ve aydınlık yarınlar sizleri bekliyor. Sizlere güveniyor, sizleri seviyoruz.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Biliyorum ki; hepiniz aldığınız sorumluluğun bilincinde olarak üstün bir gayretle çalışacak dinamik, özgüveni yüksek nesiller yetiştireceksiniz. Böylece Milletimiz Atatürk´ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne yükselecektir.

Öğretmenlik sevilmeden yapılabilecek bir meslek değildir. Sizler çocuklarımızın yani ülkemizin geleceğinden birinci derecede sorumlusunuz. Tüm öğretmenlerimizden isteğim kendi çocuklarınızın nasıl bir eğitim almasını istiyorsanız, öğrencilerinizi de o şekilde eğitmenizdir. Çağdaş, öğrenci merkezli eğitim penceresinden bakıldığında öğrenmeyi öğrenen öğrencilerin başarılı olabildiklerini görüyoruz. Çalışmalarımızı planlarken öğrencilerimizin bilgiye ulaşacağı yolları öncelikle gözetmek durumundayız.

Sayın Valim21. yüzyılda eğitim anlayışımız, ürettiğimiz bilgileri ve başarımızı sorgulayarak, değişen ve gelişen dünya koşullarına göre sürekli olarak kendini yenileyen çağa ayak uyduran bir eğitim anlayışıdır. Bu bağlamda; 2014-2015 eğitim-öğretim yılında İlimiz genelinde 100 kurs merkezinde 1614 Destekleme Yetiştirme kursu açılmış olup, 983 öğretmenimiz görevlendirilmiş ve 30149 öğrencimiz bu kurslarından faydalanmıştır. Bu eğitim-öğretim yılında da mezun olan öğrencilerimiz dahil bütün öğrencilerimiz bu kurslardan faydalanacaklardır. Ayrıca 2015-2016 eğitim öğretim yılında Bakanlığımız tarafından gönderilen toplam 1.730.577 adet ders kitabı bütün okullarımızda öğrencilerimizin kullanımına hazır hale getirilmiştir. Eğitim; akademik eğitimin yanında aynı zamanda değerlerimizin öğretilmesi, kültür aktarımı ve sosyalleşme sürecidir.  Akademik başarı tek hedefimiz olmamakla birlikte ölçülebilir tek sayısal değerdir. Bu bağlamda İlimiz TEOG sonuçlarına göre Türkiye ortalamasının üzerinde olup, iyi bir seviyede olduğumuzu düşünüyoruz. Okul onarımları çoğunlukla yaz tatillerinde bitirilemez, çeşitli sebeplerden dolayı onarımlar hep eğitim-öğretim yılı içerisine sarkar.

Ancak bu sene 52 tane orta ve büyük ölçekli okul onarımlarımızı yaz tatili içerisinde bitirmiş bulunmaktayız.   

Sayın Anneler, Babalar,

Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, geleceğimiz, güvencemiz. Siz de biliyorsunuz ki öğrencinin başarılı olması velinin ilgisi ile doğru orantılıdır. Onlar, size ve bize emanet.

O halde, daha işin başlangıcındayken çocuğumuzun eğitimine nasıl katkıda bulunabilirim konusunu, okul idaresi, sınıf ve rehberlik öğretmenlerimizle paylaşarak planlamanız ve yıl boyunca ilgiyi eksiltmemeniz yararlı olacaktır. Bu bağlamda;         Eğitim öğretimin en önemli unsurlarından birinin sizler olduğunuzu unutmayınız.

 

Bu duygularla 2015–2016 eğitim-öğretim yılının ve ilköğretim haftasının çocuklarımıza, öğretmenlerimize, velilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler saygılarımı sunarım.

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.