OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Gazi Mustafa Kemal’in “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” sözüyle başlarken bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olmasının ancak öğretmenlerin üstün gayret ve çalışmalarıyla mümkün olacağını belirtmek istiyorum.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, amaç ve hizmet mesleğidir. Tıpkı toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen; bilgi, beceri ve donanımıyla topluma rehber, topluma arkasını dönmeden sürekli önde giden bir gönül eridir.

Öğretmen; gönlünde baharları taşıyarak en uzak iklimlerin yıkadığı kıraç ama kutsal topraklarda rengârenk çiçekleri yetiştirmeye sevdalanmış ve bu uğurda hayallerini süsleyen kardelenlerine ulaşmak için mesafeleri kat eden bir sevda abidesidir. Anadolu’nun herhangi bir ücra köşesinde gizlenmiş, kim bilir hangi kardelenin havası, suyu, oksijenidir öğretmen.

Cebindeki mendili ile öğrencisinin akan burnunu silmenin adıdır öğretmenlik. Öğretmenlik; o ağladığında ağlayabilmek, güldüğünde gülmek, gönül ve ruh dünyasına ilmek ilmek nakış işlemektir. Kısacası almadan vermenin, gönül koymadan sevmenin, burun kıvırmadan konuşabilmenin, çağrılmadan koşabilmenin, gururlanmadan yaşayabilmenin, gözyaşını göstermeden ağlayabilmenin… İnanın, tek adıdır öğretmenlik.

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi öğretmenlik; “Âlimin mürekkebi, şehidin kanından üstündür” Hadis’ine mazhar olabilmektedir.

            Sevgili Öğretmenlerim,

Bu şerefli mesleği seçtiğiniz için sizleri kutluyorum.Bilgi çağını yaşadığımız bir dönemde teknoloji ne kadar etkili olursa olsun, öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Bizler, Türk Millî Eğitiminin Temel Amaç ve İlkeleri çerçevesinde, geçmişini ve özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yetenek ve kabiliyetlerini bilen, geleceğe umutla bakan, insan sevgisiyle dolu, bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azmi ve gayreti içerisinde olmalıyız.

Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı siz değerli öğretmenlerimizi elbette ki bir günde anmak yeterli olmamaktadır. Ancak kendi aramızda birlik ve beraberliği pekiştirmek kadar öğretmenlik mesleği hakkında da toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlamak açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsattır. Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi Osmaniye’mizde de bıkmadan, yılmadan bu kutsal görevi icra eden bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Mesleğe yeni katılan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Doğruyu, güzeli, iyiyi, her alanda yeniliği ve yenileşmeyi savunan; gerçekleri anlatan, analitik düşünmeyi ilke edinen, değerleriyle barışık, geçmişiyle köprü kurabilen, istikbalimizin ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, görevini ifa ederken şehit düşen öğretmenlerimize Yüce Allah’tan rahmet dilerim. Ruhları şad olsun. Saygılarımla.

 

 

                                                                                                       Ramazan ÇELİK

                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü 

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.