OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 94. Yıldönümü Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen törenle kutlandı

İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 94. Yıldönümü Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen törenle kutlandı

Törende, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 79. yıldönümünde saygıyla anıldı. Törene, Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Siyasi Parti Temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesinde, Vali Kerem Al ve protokol mensupları, Cebelibereket Kültür Merkezi Sergi Salonunda, Mehmet Akif Ersoy’un kitapları ile İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu resimlerinden oluşan sergiyi gezdiler. Abdurrahman Keskiner ve Spor Lisesi müzik bölümü öğrencilerinin mini konseri eşliğinde ziyaretçilere açılan sergide, Mehmet Akif Ersoy’un eserleri ve şair hakkında yazılmış kitaplar, resim sergisinde ise Mehmet Akif Ersoy’un portreleri, Kurtuluş Savaşı sahneleri ve İstiklal mücadelesinin resmedildiği eserler sergilendi.

 Serginin gezilmesinin ardından, salondaki tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma, Mahmut Ali Kirmit Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Abdullah Çiftçi tarafından yapıldı.  Abdullah Çiftçi, “Şanlı tarihimizin eşsiz mirasını bizlere aktaran çok sayıda şair ve yazara sahibiz. Bunların içerisinde bir tanesi var ki, milletimizin tarih boyunca yaşadığı o zor günlerde ortaya çıkmış, bir ulusun yeniden dirilmesinde, kalemin gücünün en az kılıç kadar etkili olduğunu bizlere göstermiştir. Yazdığı İstiklal Marşı ile milletimizin var olma mücadelesinde önemli bir paya sahip olan merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Mahmut Ali Kirmit Ortaokulu öğrencisi Yaren Çiloğulları “İstiklal Marşı´na” isimli şiiri okudu. Törenin devamında “Asım’dan Akif’e Mektup” adlı yarışmada birincilik ödülünü alan Merkez İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Büşra Akgüner birincilik ödülü alan mektubunu okudu. Tören Mahmut Ali Kirmit Ortaokulu öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği şarkılar ve sergiledikleri İstiklal Marşımızın yazıldığı dönemi anlatan tiyatro gösterimi ile devam etti.

 

Törenin sonunda, İstiklal Marşımızın kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında, ortaokullar arasında düzenlenen “Asım’dan Akif’e Mektup” konulu mektup ve “İstiklal Şairi Akif” konulu resim yarışmalarında; mektup dalında birinciliği kazanan Merkez İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Büşra Akgüner ve resim dalında birinciliği kazanan Mahmut Ali Kirmit Ortaokulu öğrencisi Ayşe Nilay Toprak’a ödülleri Vali Kerem Al tarafından verildi. Vali Kerem Al, öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.