OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mustafa Kemal Atatürk´ün Osmaniye Gelişinin 90. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk´ün Osmaniye Gelişinin 90. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Osmaniye gelişinin 90. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Kutlama törenine Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Şefik Atak, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Dr. Ziya Koç, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Baro Başkanı Dilem Aksoy, Vali Yardımcıları Yusuf Özdemir, Alp Eren Yılmaz ve Muammer Balcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Çelik, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri , İl Maarif Müfettişleri Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler  ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Devlet Demir Yolları Tren İstasyonunda Atatürk´ün trenle Osmaniye´ye gelişinin temsili karşılamasıyla başladı. Karşılama sırasında 21 pare top atışı gerçekleştirildi. Trenle istasyona gelen izciler, Türk Bayrağını: “Atatürk’ün Osmaniye’ye gelişi anısına, büyük bir onur ve gururla taşıdığımız şanlı, ay yıldızlı bayrağımızı öpüyor ve teslim ediyorum” diyerek Vali Kerem Al’a sundular. Vali Al, bayrağı öperek teslim aldı.

Salih Bahçeli İlkokulu Halk Oyunları Ekibi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi ve Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterilerinin ardından, tören alanındaki Atatürk Anıtına kadar kortej yürüyüşü yapıldı.  Kortej yürüyüşü sonrasında Atatürk Anıtı önünde yapılan tören ise Vali Kerem Al’ın Anıta Valilik çelengini sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesinin ardından Vali Al şeref defterini imzalayarak deftere şöyle yazdı: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak yeni nesillere armağan eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Osmaniye’mize gelişinin 90. Yıldönümünde tüm Osmaniyeliler olarak bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyoruz. Anadolu 1071 yılında kazanılan büyük zaferden sonra birçok defa düşman saldırısına uğramış ancak her defasında milletimiz şanlı bir mücadele ile vatanımızı korumayı bilmiştir. Şüphesiz milletimizin son şanlı mücadelesi de İstiklal Harbidir. Tam bağımsızlık ve millet egemenliği prensipleri üzerine inşa edilen Kurtuluş Savaşı, bir bağımsızlık ve özgürlük destanıdır. Bu destanla kahraman ecdadımız canları ve malları pahasına şerefli bir mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmayı başarmıştır. Şanlı kurtuluş zaferinin ardından yurt gezilerine çıkan Gazi Mustafa Kemal, 16.01.1925 tarihinde Osmaniye´ye gelerek “Osmaniye Kasabasını ve buranın halkını ziyaret edebildiğimden çok memnun oldum. Halkın gösterdiği samimi tezahürattan fevkalade mütehassısım. Bu güzel kalpli mert insanlar arasında daha ziyade kalmak saadeti için ayrıca fırsat arayacağım” diyerek şehrimizi ve insanımızı onurlandırmıştır. Tarih milletimizin hatıra defteridir. Bugün en önemli görevimiz millet olarak ecdadımızın kahramanlıklarını, düşüncelerini ve ideallerini tüm yönleriyle yeni nesillere aktarmaktır. Bu vesileyle, bizlere daha müreffeh bir ülke ve daha gelişmiş bir toplum oluşturma vizyonu sunan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

 

        Vali Kerem Al’ın şeref defterini imzalamasının ardından tören sona erdi.


 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   


Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.