OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Okullar Hayat Olsun Projesi" Kapsamında "Babalık Eğitimi" Semineri Düzenlendi

Figen Alhan İlkokulu/Ortaokulunda düzenlenen eğitim seminerine Milli Eğitim Müdürümüz Kadir KILIÇ misafir konuşmacı olarak katıldı. Müdürümüz, babalara yönelik konuşmasında, her çocuğun ilgi istidat ve kabiliyetinin çok farklı olduğunu, çocukları eğitirken yeteneklerinin göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.


13 Aralık 2012’de saat 18.30’da ki seminere, Okul Müdürü İhsan Sarı, mahalle muhtarı, okul personeli, öğrenci babaları katıldı. Çiçeklerle karşılanan Milli Eğitim Müdürümüz Kadir KILIÇ, öncelikle proje çalışmaları hakkında okul müdürü İhsan Sarı´dan bilgi aldı. Seminerden önce okula araştırma için gelen öğrencilerle bir süre sohbet eden Milli Eğitim Müdürümüz KILIÇ, proje kapsımda yürütülen çalışmalarla ilgili "Moda tasarım ve ev tekstili kursu" atölyesinde yapılan çalışmaları hakkında Okul Müdürü ve Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Coşkun´dan bilgiler aldı.

Daha sonra babalık eğitimi seminerinde konuşan Müdürümüz, çocuk eğitiminde ailenin önemine vurgu yaparak, aile içi şiddet konusunda velilere önemli bilgiler verdi. Her çocuğun ilgi istidat ve kabiliyetinin çok farklı olduğunu, çocukları eğitirken yeteneklerinin göz önüne alınması gerektiğini belirten müdürümüz, “Bir insanın bu dünyada sahip olabileceği en değerli varlığı çocuklarıdır. Hepimizin çabası ve endişesi çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmektir. Bu çabalarımızın bir parçası onların iyi bir eğitim almalarını sağlamaktır. Babanın akşam eve geldiğinde 5 dakika birebir çocuğuyla vakit geçirmesi, çocuğunun başarılarını yaşadıklarını, paylaştıklarını dinleyip fark etmesi bazı konularda ona danışması onun fikrini dinlemesi çocuğa özgüven açısından çok büyük fayda sağlayacağını belirtti. “Bazı velilerin çocuklarına iyi bir baba olduğu, bazı velilerin ise iyi bir arkadaş olduğuna dikkat çekerek bazı çocuklar ise arkadaşlarını okul bahçelerinde ve çevreden bularak seçebilmektedir.” diyerek çocuk eğitiminde okul veli ve çocuk ilişkisinin önemini vurguladı.  Baba olarak öğrencilerin geleceğini düşünmek en önemli vazife olduğunu hatırlatan müdürümüz,  Babanın çocuğun kişisel gelişiminde en önemli rolü özgüven gelişimini desteklemesidir. Baba olarak öğrencilerimizi başarıları konusunda yüreklendirmeliyiz, büyüyünce ne olmasını istiyorsak öyle davranmalıyız, Öğretmen olmasını istiyorsak öğretmen gibi, Doktor olmasını istiyorsak Doktor gibi Mühendis olmasını istiyorsak Mühendis gibi davranmalıyız. Çocuğun kendisini tanımasına ve yeteneklerini geliştirmesine ona sevgimizi göstererek yardım etmeliyiz. diyerek  Onun kendini tanımasına, ifade etmesine ve yeteneklerinin farkına varmasına ortam ve fırsatlar hazırlayınız. Ona faal olma fırsatı tanıyınız. Bütün işlerini onun yerine siz yapmayınız. Unutmayınız, gelişme, olgunlaşma ve öğrenme ancak yaşantılar yolu ile gerçekleşir. Çocuklarımızın “problem çözebilen”, “baş etmeyi” bilen, ve “kendi kanatları ile uçabilen” bireyler olabilmesi onlara etkin olma fırsatları tanıdığımız oranda gerçekleşir. Bugün çocuklarımıza sağlayabileceğimiz en önemli mirasın eğitim olduğu kabul ediliyor. İyi bir eğitim almış ve kendine güvenen çocukların istediğini elde edebileceğine inanıyoruz. Çocuklarınızı “iyi komşu çocukları ile” kıyaslamayınız. Çocukların ruh sağlıklarında kalıcı olumsuz etkiler meydana getiren önemli yanlışlarımızdan birisi de kıyaslamaktır. Eleştirileriniz acımasız olmamalı, yapıcı olmalıdır. Tenkitten çok taktir etmek konusunda cömert olmak zorundayız. Eleştirmek gerektiğinde ise, eleştirimizi doğrudan çocuğumuza veya onun kişiliğine değil, yaptığı davranışa yöneltmek gerekir.

Önemli olan mükemmel bir baba olmak değildir. Bu konuda kendini geliştirme isteğini duyan ve çaba harcayan; yaptığı hataları gördüğünde bunda ısrar etmeyerek, hatadan dönme olgunluğunu gösterebilen baba olabilmektir. dedi. Müdürümüz Kadir KILIÇ konuşmasının sonunda "okullar hayat olsun" projesine vurgu yaparak, çalışmalarından dolayı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, Figen Alhan İlkokulu/Ortaokulu müdürü ve okul personeline teşekkür etti.

 

Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi
Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi
Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi Okullar hayat olsun projesi Kapsamında Babalık Eğitimi Semineri Düzenlendi  

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.