OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından geleneksel hale getirilen "Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri" etkinliğinin 7´ncisi düzenlendi. Cebelibereket Kültür Merkezi´ndeki programda, Özel Eğitim Alt Sınıf Öğrencileri tarafından hazırlanan "Resim ve Elişi Sergisi" açılışı da yapıldı.
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı

İki gün sürecek olan etkinlik öncesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mete Çetin açılış konuşması yaptı. " Rehberlik Günleri´nin son yıllarda özellikle eğitimde önemi giderek artan rehberlik ve psikolojik danışmanlığın toplumda önemine dikkat çekmek ve psikoloji alanında uzman isimleri Osmaniye’de buluşturmak için düzenlendiğini ifade ederek, "Bu bilimsel etkinlik ile Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanındaki bilimsel gelişmeleri takip edebilmek, okullarımızda sürdürülen hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini arttırmak, eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin eğitim öğretim sürecindeki donanımlarını ve mesleki yeterliliklerini arttırmak, karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm önerileri geliştirebilmek, velilerimizin, çocuk ve ergenlerin eğitiminde bilinç düzeyini yükseltmek amaçlanmaktadır" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil İbrahim KAHRAMAN, Rehber öğretmenlerin okullarda çok önemli görevler üstlendiklerini söyleyen  "Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesi bireyinin nitelikli yetiştirilmesi ile doğru orantılıdır. Okuyan, inceleyen, üreten, analiz ve sentez yapma bilgi ve becerisi gelişmiş, ülkemizin sorunlarının farkında olan ve sorunlara sahip çıkan bireyler ülkenin geleceğini şekillendireceklerdir. Sorunlarını çözmüş, gelişmiş bir ülke olmamızda rehber öğretmenlerin görev ve sorumlulukları çok önemlidir. Rehber öğretmenlerin okullarımızda çok önemli görevler üstlendiğini, velilerimizin çocuklarını daha iyi tanımaları, yaş gruplarını anlamaları, kendilerini çocuklarının yerine koyup problemlere ortak çözüm üretebilmek amacı ile Aile Eğitimine rehber öğretmenlerin ağırlık vermelerinin daha etkili olacağını düşünmekteyim." dedi.

Eğitim sürecine anne ve babaların da dahil edilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kahraman, "Okullarımızda oluşturulan önleyici kurulların; alkol, ilaç bağımlılığı, uyuşturucu kullanımı, anne babaların boşanmaları, fiziksel-psikolojik istismar, bir yakınının kaybedilmesi, ağır hastalıklar, ergenlik gibi krizlerde bireysel müdahale konusunda rehber öğretmenlerin özverili çalışmaları sayesinde, alınacak isabetli kararların eğitimine katkılar sağlayacağı inancındayım" diye konuştu.

Halil İbrahim Kahraman konuşmasının sonunda, 7´nci Geleneksel Rehberlik Günlerini düzenleyen Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünü tebrik ederek, yoğun ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Programın devamında Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Psikolojik Danışmanı Ahmet Günay, "Bir rehberlik uygulaması olarak öğrenme sitilleri araştırması" konusunda sunum yaptı.

Programa, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Karagöz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Mahmut Şahin, Engelliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri ÇALIK, Okul Müdürleri, Rehber öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

Etkinliğin 2. Gününde Çukurova Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan KIRDÖK “Mesleki Rehberlik ve Aile Danışmanlığı konulu sunumu yapacaktır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Günleri Etkinliği Başladı    

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.