OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart Nevruz Bayramı

21 Mart Nevruz Bayramı

21 Mart Nevruz Bayramı kutlandı. Cebelibereket Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen kutlama programına Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Özalp, Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK,kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın devamında Nevruz Ateşi Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından yakıldı. Vali Yılmaz ve protokol mensupları Nevruz Ateşinin üzerinden atladılar.

Kutlama programının açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Burhan Torun yaptı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, "Bilindiği üzere mevsimlik bayramlarımızdan biri olan Nevruz, yeni gün, yeni yılın ilk günü anlamına gelir. Bu günlerde doğa uyanıp canlanmaya başladığından Nevruz günleri, baharın da başladığı günlerdir. Atalarımız yeni bir hayat, yeni bir başlangıç anlamına gelen bu tarihi günü aynı zamanda Ergenekon'dan çıkış bayramı olarak da kutlamışlardır. Ayrıca Nevruz, Orta Asya, İran ve Anadolu'da birçok halkın tarihte yılbaşı olarak kutladığı ve kutlamaya devam ettiği bir gündür. Dünden bugüne taşıdığımız gelenek ve göreneklerimiz arasında önemli bir yere sahip olan Nevruz, Türk Dünyasında değişik isimlerle eskiden beri kullanılan bir kavramdır. Nevruz Bayramı, 2009 yılında Türkiye, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan gibi ülkelerin ortak dosya vermeleriyle birlikte, UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi Somut Olmayan Kültür Varlıkları listesine kaydedilmiştir. "dedi. 

Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise Nevruz Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasının devamında, "Bir Nevruz Bayramında daha bir araya gelmekten duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Bahar Bayramının bizleri daha çok birleştirecek, kardeşliğimizi daha çok pekiştirecek bir gün olmasını diliyorum. Bugün baharın gelişini kutluyoruz, atalarımızdan aldığımız bu bayramı geleceğe taşıma azmi içerisinde kutlamalarımızı sürdürüyoruz. Bu Bayramın aynı zamanda atalarımızın Ergenekon'dan çıkışı olarak da kutlandığını biliyoruz. Nevruz Bayramı, Türkün olduğu geniş coğrafyada ve başka toplumlarda da kutlanmaktadır. Atalarımızın doğa ile iç içe yaşaması nedeniyle bu Bayramın tarihimizdeki yeri çok büyüktür. Doğanın uyanması, baharın gelmesi bolluğun bereketin gelmesine de vesile olmaktadır. Bu yılın Ülkemizde bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Nevruz Bayramınız kutlu olsun."dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol üyeleri, temsili olarak örs üzerinde demir dövdü. Geleneksel yumurta tokuşturma yarışması ile devam eden kutlamaların son bölümünde Samet Aybaba Spor Lisesi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu. 

22-03-2022   22-03-2022
 22-03-2022  22-03-2022

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.