OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Düzenlenen Programla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Düzenlenen Programla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Dr. Devlet Bahçeli Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Çelenk sunma töreninin ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde düzenlenen programla kutlandı. Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, 12'nci Komando Tugay Komutan Vekili Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Emine Ünsat, Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Vali Yılmaz ve protokol mensupları tören öncesinde Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırlanan, Osmaniye'de görevli resim öğretmenlerimizin resimlerinden oluşan sergiyi gezdiler.

        Serginin gezilmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Salonu'ndaki törene geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın devamında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in mesajı okundu.

        Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti, "Öğretmenlik neredeyse bütün meslekleri bünyesinde barındıran, dünyada öğrenmeye-öğretmeye değer her zerreyi havzasında toplayan bu sebeple de sade bir meslek olmaktan ziyade yaşam tarzıdır. Bir ömür boyunca sabır, şefkat ve özveriyle, zaman-mekân demeden çalışmaya adanmaktır. Bu adanma beraberinde en büyük ve en ağır sorumluluklar yüklenmeyi beraberinde getirir. Hiç kimseye canını, evladını teslim ederken "Eti Senin Kemiği Benim'' denilecek kadar güvenilmemiş, görevinin gereği olan bir faaliyete 40 yıl kölelik teklif edilmemiştir. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş ve görevi başında şehit düşmüş öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor; bölgemizde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremde kaybettiğimiz öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın yakınlarına sabr-ı cemil dileyerek öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum."dedi.

Törende konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak, "Bizlere ilk kalem tutmaya başladığımızda ve ders zili çaldığında heyecan yaşatan, hayatımızda silinmez izler bırakan, her çocuğun kendi yolunu bulmasında rehberlik eden değerli öğretmenlerimizi minnetle hatırlıyor ve onlara armağan edilen bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Öğretmenlik bir meslek olmaktan ziyade; bilgi, fazilet ve azimle yoğrulmuş bir sanattır. Ben bu sanatın adına sevgi sanatçıları diyorum. Sevgiyle yapılacak ve ancak öyle başarıya ulaşacaktır. Öğretmen, gönül insanı, eğitim de gönül işidir. Öğretmenlik; sabır, emek ve fedakârlık ister. Meşakkatlidir, zahmetlidir, zordur. Ama meyvesi, hiçbir şeyle kıyaslanmayacak kadar çok kıymetlidir. Bütün öğretmenlerimiz, çok büyük sanatçılardır. Ortaya çıkardıkları sanat eseri; gelecektir, umuttur, aydınlıktır, samimiyettir. Vatan, bayrak ve millet sevgisidir. Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Baş?o?g?retmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle; "Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." dedi.

Vali Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti, "Kaleler Şehri Şehitler Diyarı Osmaniye'miz ve ülkemizin dört bir yanında ilim, irfan ve istikbalimize hizmet eden bütün öğretmenlerimizin  Öğretmenler Günü kutlu olsun. Mesleğine yüreğini koymuş idealist öğretmenler; İleride büyük insan olacak evlatlarımız sizlerin elindedir. İstikbalimiz sizlerin ellerinde büyümektedir. Görkemli bir geçmişten ışıltılı bir geleceğe ancak sizlerle kanat açabilir, ancak sizlerin sayesinde ileri gidebiliriz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak hedefiyle, Türkiye Yüzyılında daha güçlü olmak için emek veren bütün öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Sizler hem mazimiz hem istikbalimizsiniz. Bizim kıymetlimiz; yaşam rehberimizsiniz. Sadece bir gün değil, hep kalbimizdesiniz. Sizlerin mesleğinize olan heyecanınız ve evlatlarımıza olan adanmışlığınız asla bitmemelidir. Eğer okulumuza giderken heyecanımızı kaybedersek başarılı olamayız, evlatlarımıza sevgimiz yoksa yine başarılı olamayız. Siz başarılı olamazsanız millet başarılı olamaz.  Sizlerin Türkiye Yüzyılında almış olduğunuz bu kutsal görevi layıkıyla yerine getireceğinize, genç nesillerin vatan sevgisi ve fikir hürriyetinin birer timsali olarak yetişmeleri için canla başla çalışacağınıza ve Ülkemizi hedeflerine, çağdaş uygarlık seviyesine ulaştıracak yolda kararlılıkla yürüyeceğinize yürekten inanıyorum. Bu duygu düşüncelerle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehadet şerbetini içen ve ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 6 Şubat o kara günde kaybettiğimiz öğretmenlerimizi de minnetle, şükranla anıyoruz. İnşallah mekânları cennettir. Yakınlarına, ailelerine  başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Kalbinizdeki geleceği inşa etme heyecanı ve adanmışlık ruhu hiç bitmesin. Sizler, bu vatan, bu millet, bu bayrak için hiç bitmeyecek inancınızla nice Mustafa Kemal'ler, Fatih'ler, Yavuz'lar, Mimar Sinan'lar yetiştireceksiniz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor ve Öğretmenler Gününüzü kutluyorum."dedi.

Vali Yılmaz'ın konuşmasının ardından Remzi Özer Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan Oratoryo sunuldu. Programda Emekli öğretmenlerimiz adına konuşan 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğretmeni İbrahim Çolakkadıoğlu öğretmenliğe başlamasının öyküsünü anlatarak, "Bu meslek sevgi mesleği,  bu meslek azim mesleği, bu meslek başarmak için dişle, tırnakla çalışmak mesleği."diye konuştu. Emekli öğretmenimiz İbrahim Çolakkadıoğlu sözlerinin devamında, "Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle, saygıyla, sevgiyle kutluyorum."dedi. Konuşmanın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Öğretmenler Günü için hazırlanan video gösterimi yapıldı.  

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni ile devam eden programın devamında vefat eden öğretmenlerimizin yakınlarına ve emekliye ayrılan öğretmenlerimize hizmet şeref belgeleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından verildi.  Programın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutladı.

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.