OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü, Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde Düzenlenen Programla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde Düzenlenen Programla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde düzenlenen programla kutlandı. Programa Vali Dr. Erdinç YILMAZ, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan KOCABAŞ, Belediye Başkanı Kadir KARA, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Murat KARABULUT, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay UZUN, Vali Yardımcısı Uğur Muzaffer ÇAM, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can ALTUNDARAK, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk OKUMUŞ, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Vali YILMAZ ve protokol mensupları tören öncesinde öğretmenler günü dolayısıyla hazırlanan resimlerden oluşan sergiyi gezdiler.

        Serginin gezilmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Salonu'ndaki törene geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okuması ile başlayan törenin devamında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in kutlama mesajları okundu.

        Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti, "Sözlerime başlarken, hain terör saldırıları sonucunda Taksim'de şehit olan öğretmenimiz Arzu ÖZSOY'u, Karkamış'ta şehit olan Ayşenur ALKAN'ı, hayatlarını kaybeden çocuklarımızı ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, acılı ailelerine baş sağlığı diliyorum.

Millet Mektepleri'nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleklerinden biridir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ülkü, amaç ve millete bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve çocuklara adanmışlık ruhudur. Bu ruh, asırlardır ilmek ilmek işlenen kutlu bir medeniyetin ürünüdür. Şimdi, şu anda her birimizin naciz bedeninde tecessüm eden de bu ruhtur. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur. Bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensupları olarak, sevgili öğretmen arkadaşlarım, ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğunuzun bilincindeyiz. "diye konuştu.

        Vali Dr. Erdinç YILMAZ tören konuşmasına 24 Kasım Öğretmenler Günü Programına onur konuğu olarak katılan İlkokul öğretmeni Zuhal ÜNÜVAR' a şükran duygullarını sunarak başladı. Akabinde tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak, "En önemli zenginliğimiz ve geleceğimizin mihenk taşı olan çocuklarımızı çağın gerektirdiği her türlü bilgi, donanım ve beceri ile zenginleştirerek yenilikçiliğe açık, üretken, bilgiyi hayatının içinde kullanabilen nesiller olarak yetiştirmek hedefimizin en önemli değeri olan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Baş öğretmen ünvanını hayatı boyunca büyük bir onurla taşıyan Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm değerli öğretmenlerimizide rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."diye konuştu.

        Bugünlere gelmesinde öğretmenlerinin etkisinin çok büyük olduğunu belirten Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Öğretmenlerimin bugüne gelmemdeki etkisi çok belirleyici ve yönlendirici olmuştur. Eğer o öğretmenlerim olmasaydı ne üniversiteye gidebilirdim, ne kaymakam olabilirdim ne de bugün Vali olarak sizlerle beraber çalışıyor olabilirdim. Bu işe gönül vererek çalışan, heyecan duyarak çalışan, öğrencisini geleceğe hazırlamak için çırpınan öğretmenlerin hayatımızdaki etkisi çok fazla. Bunun için ne kadar heyecan duyarsanız, ne kadar gayretle çalışırsanız, ne kadar hedefleriniz olursa o kadar başarı oluyor. Biliyoruz ki bazı öğretmenlerimizin izleri hiçbir zaman silinmiyor. Dileğim odur ki, sizler hepiniz izleri hiç silinmeyecek öğretmenler olun. Zaten öğretmenlerimizin duyduğu en büyük gurur yetiştirdiği çocuklarımızın gelecekte güzel hizmetler yapıyor olmasıdır. Sizleri mutlu edenin, sizlerin yorgunluğunu alanının bu olduğunu çok iyi biliyorum. Osmaniye'miz eğitimde İl Milli Eğitim Müdürümüzün başkanlığında çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Başta İl Milli Eğitim Müdürümüzü, bütün eğitim öğretim kadrolarımızı, öğrencilerimizi ve velilerimizi yürekten kutluyorum. İnşallah bu sene de sizlerden çok güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki; her zaman yanınızda olacağım ve her zaman sizlere destek olacağım. Bir kez daha Başöğretmen, Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere siz kıymetli öğretmenler günü kutlu olsun. Şehit öğretmenlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum. Ebedi hayata intikal etmiş kıymetli öğretmenlerimizi minnetle, şükranla, rahmetle anıyorum. Görevi başında bulunan bütün öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun. 24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun."dedi.

       Konuşmaların ardından Saimbey Ortaokulu Türkçe öğretmeni Mehmet SEZER "Öğretmenime" adlı şiiri seslendirdi.  Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi Müzik öğretmeni Özlem DULKADİR TÜRKÖZ yönetiminde; Yediocak İlkokulu, Saimbey Ortaokulu ve Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan koro öğretmen temalı müzik dinletisini seslendirdi. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni ile devam eden programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "24 Kasım Öğretmenler Günü" isimli video klip gösterildi.

        Törenin devamında emekli öğretmenlerimiz adına konuşan Emekli Öğretmen Kanber AVCI, "Çağımız bilgi çağı, teknik çağı, yüksek kültürler çağıdır. Öğrenimde amacınız sadece bir yukarı sınıfa geçme değil, sadece bir diplomaya sahip olma değildir. Asıl amacınız geçerli, etkili, faydalı ve sizi her toplumda, her işte ön planda tutacak üstün bir kültür ve yeteneğe sahip bulunma olmalıdır. Ülkelerin nüfusu arttıkça, ülkemizin nüfusu arttıkça buna daha da çok ihtiyaç duyulacaktır. Bunu da akıldan çıkarmayınız, okulunuzu ve mesleğinizi seviniz."dedi.

Programın devamında emekliye ayrılan öğretmenlerimiz Emin SEFER ve Zeynep ÇELİK' e Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından hizmet şeref belgeleri verildi. Törende ayrıca 04 Ekim 2022 tarihinde vefat eden öğretmenimiz Muhammed AKDOĞAN, ailelerine de hizmet şeref belgelerini ve ayrıca öğretmenlerimiz adına bağışı yapılan fidanların sertifikalarını da Vali Dr. Erdinç Yılmaz verdi.

Törenin son bölümünde 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri takdim edildi. Resim dalında birinci olan Şehit Veli Demiryürek Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Adnan ŞEN, şiir dalında birinci olan Mehmet Eminler İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Rahime Rümeysa KAYA, kompozisyon dalında birinci olan Dervişpaşa Anadolu Lisesi öğrencisi Yaren SEZGİN, öğretmenler arasında düzenlenen anı yarışmasında birinci olan Saimbey Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hürü Coşkun'a Vali YILMAZ tarafından ödüllerin verilmesinin ardından  sona erdi.

Programın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutladı.

 

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.