OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

58. Kütüphaneler Haftası Vali Dr. Erdinç Yılmaz'ın Katılımıyla Kutlandı

58. Kütüphaneler Haftası Vali Dr. Erdinç Yılmaz'ın Katılımıyla Kutlandı

 "Kütüphanede Hayat Var" temasıyla kutlanan 58. Kütüphaneler Haftası, Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, Osmaniye Korkut ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

        Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun yaptı. Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı hizmet veren ikisi il merkezinde olmak üzere ilçelerle birlikte toplam 8 kütüphane bulunduğunu ayrıca gezici kütüphane aracının da hizmet verdiğini ifade eden Torun,  "Üye sayımız il merkezimizde 28 Bin 250, il genelinde 65 Bin 750 rakamına ulaşmıştır. Kütüphanelerimizde 145 Bin 152 adet kitap bulunmakta olup pandemi öncesi 248 Bin 202 okuyucumuza kütüphane hizmeti verilmiştir. Ulaşabildiğimiz okuyucu sayısı pandeminin hafiflemesiyle yeniden artış bandına girmiştir."dedi.

        Programın devamında konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana kutladığımız, Kütüphaneler Haftası'nın 58.sini kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her biri en kıymetli, en nadide kitap ve eserle dopdolu olan kütüphanelerimiz her türlü araştırmaya imkân sunan birer bilgi evleridir. Bu anlamlı günün amacı, çocuklarımızın okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini aşılamak, onları geleceğe ilim ve irfan sahibi, milletine faydalı genç nesiller olarak yetiştirmektir. Çünkü kitaplar; evlatlarımızın duygusal, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için dünyayı öğrendiği pencerelerdir. Erken yaşta kitaplarla tanışmaları dil becerilerini ve kelime haznelerini geliştirecektir. Nesillerdir okumaya ve eğitime önem veren Türk Milleti, bu özelliğini atalarından almıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle: "Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım." diyen hayatını milletine adayarak, cepheden cepheye koşan lider ömrüne 4000 kitap sığdırarak, "Hayatta en hakiki mürşidin ilim olduğunu ifade etmiştir. Bizler de bu bilinçle: Osmaniye'mizde tüm evlatlarımızı kitapla buluşturma gayreti içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz, ilimizde bulunan 8 halk kütüphanemizle,  köylerimize ulaştırdığımız gezici kütüphanelerimizle, Okulsuz Kütüphane Kalmasın projesiyle, kitaplarımızı okurlarıyla buluşturuyoruz. Bizim temel hedefimiz, Osmaniye'mizin dört bir yanındaki gençlerimizin bilgiye dilediği gibi ulaşmasını sağlamaktır. Çünkü biliyoruz ki: memleketimizin ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel alanda muasır medeniyetler seviyesine taşımanın ve lider ülke olma yolunda ilerlemenin yegâne yolu: disiplinli, çalışkan ve eğitimli gençliğiyle mümkünüdür. Bu amaçla kurulan: Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan 125 dönümlük araziye sahip Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphane'miz; 2 milyon süreli yayınıyla, 120 milyon makale ve akademik çalışmaların yer aldığı, 550 bin e-kitabının bulunduğu ve 6 bine yakın oturma kapasitesiyle, dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi başarmıştır. Bu gururu bizlere yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyorum. Kütüphane Haftanızı kutluyorum."diye konuştu.

        Açılış konuşmalarının ardından kitap okuma etkinliği yapıldı. Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları öğrencilerle birlikte kitap okudular.

        Program "Feyza'nın Günlüğü" isimli kitabın yazarı ilkokul 4. Sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Hatice Feyza Didin'in konuşması ile devam etti. Hatice Feyza Didin, "Köyde doğdum büyüdüm aynı zamanda da bir Yörük kızıyım. Hayvanları çok seviyorum, doğayı ve köy hayatını çok seviyorum."dedi. Kitabını yazma sürecini anlatan Hatice Feyza Didin, "Ben kitap okumaya çok önem veririm. Öğretmenimin de desteğiyle çok sevdim ve okuma alışkanlığı edindim. Kitap beni bambaşka yerlere götürüyor. Öğretmenimin de okuma alışkanlığıyla ilgili bir sözü vardır, "kitap sizi hiç göremeyeceğiniz yerlere götürür, hiç tanışamayacağınız kişilerle tanıştırır, hiç duyamayacağınız şeyleri duyurur."der. Ben veteriner olmak istiyorum ama yazarlığım da yine devam edecek bu süreç içerisinde. Benim bir idolüm var, kendisi Mehmet Akif Ersoy. Çok büyük bir şair. Onun yazdığı İstiklal Marşımızı da çok güzel bir şekilde okuyoruz ve çok önem veriyoruz. Allah rahmet eylesin. Kendisi de bir veteriner hekimdi, benim de bu yönde hem iyi bir yazar şair hem de iyi bir veteriner hekim olabileceğimi düşünüyorum."dedi.

        Daha sonra Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Esmer Cebe kütüphanelerin hayatındaki rolünü anlattığı bir konuşma yaptı. Esmer Cebe, "İlkokul yıllarından bu yana kütüphanede büyüdüm diyebilirim. Sadece uyumak için eve gidiyordum. İlk kitabımı üniversite yıllarımda yazdım gönül isterdi ki daha küçük yaşlarımda yazayım." dedi. Cebe, ikinci kitabının baskı aşamasında olduğunu ifade ederek, kendisinde emeği olan herkese teşekkür etti.

        Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tasarım Beceri Merkezi öğretmenleri Emre Avşar ve Bengü Gül müzik dinletisi sundu.

Program, Kütüphaneden son bir yıl içinde en çok faydalanan Burcu Cantorun ve Musa Şahin'e ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Okuyuculara ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından verildi. Daha sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından yılın okuru seçilen 4 yaşındaki okuyucu Amine Sare Çerçi'ye ödülünü veren Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Ben kendi adıma yılın okuyucusunun Osmaniye'den çıkmasından gurur duyuyorum. Annesini, babasını, öğretmenlerimizi ve böyle bir çocuğumuzun yetişmesine vesile olan Milli Eğitim camiamızı, emeği olan herkesi yürekten kutluyorum. Cenab-ı Allah esirgesin. Ayrıca küçük yazarımızı da yürekten kutluyorum. Şimdi küçük ama geleceğin büyük yazarı olacak inşallah. Öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum. Genç öğretmenimiz de geleceğin büyük yazarlarından. Sizleri kutluyorum yolunuz açık olsun. Osmaniye böyle işte; Osmaniye'de milli heyecan var, duygu var, vatan sevgisi var, bayrak sevgisi var hamdolsun. Çünkü burası Yiğitler Diyarı, Şehitler Diyarı Osmaniye'miz."dedi.

        Programın devamında kütüphaneden aile olarak faydalanan çocukları ile kütüphanede vakit geçiren ve yapılan etkinliklere katılan Cantorun, Sözaldı ve Uluyol ailelerine ödülleri verildi. 

        Programın ardında Vali Dr. Erdinç Yılmaz, kitap stantlarında yazarlarla buluşarak sohbet etti. Yazarlar Vali Yılmaz'a imzalı kitaplarını hediye ettiler.

 

30-03-2022 30-03-2022
30-03-2022 30-03-2022
30-03-2022 30-03-2022
30-03-2022 30-03-2022

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.