OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YILI KUTLAMA MESAJI

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YILI KUTLAMA MESAJI

Bugün tarihe altın harflerle adını yazdıran Yiğit Osmaniye'mizin düşman işgaline karşı direnişinin 100.yılını kutluyoruz.

Şanlı tarihimize baktığımızda, 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi'nin hemen ardından Haçlı ruhuyla Anadolu bilfiil işgal edilmiştir. Bölgemiz Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa illeri önce İngilizlerin, ardından da Fransızların himayesine girmiştir. Fransızlar daha sonra Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye'yi de işgal etmişlerdir. Osmaniyeliler en zor şartlarda, yokluk ve yoksulluk içerisinde bu milletin fertlerinin neler yapabileceğini göstermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yaktığı kutlu ateş Osmaniye'ye de sıçramış ve Osmaniyeliler,  7 Ocak 1922'de Fransızlar bu topraklardan kovmayı başarmıştır.

Rahime Hatun Onbaşı'dan Palalı Süleyman'a, Yastı Kelle'den Mamık Hüseyin'e, Nacar Ökkeş'ten Alibekiroğlu Ahmet'e ve daha nice vatan evladı bu toprakları yurt edinirken "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır." düsturuyla düşmana karşı direndi. Tarih boyunca hür yaşamış ecdadının şanına yakışır bir şekilde bu kutlu direniş zaferle sonuçlandırmıştır.

Tarihimizde olduğu gibi, o eşsiz cesaret, engin ve inanmış mücadele ruhunu  bugün de yaşatmak boynumuzun borcudur. Zira dün harici düşmanların, içerideki işbirlikçi hainlerin oyunlarını bozan Osmaniyeliler, bugün de aynı milli şuurla; birlik ve beraberliklerini korumaya, kardeşliklerini yaşatmaya azmetmişlerdir. Öyle ki Osmaniyeliler, ecdadından aldığı o güçle, vatanımızın dört bir yanında terörle mücadelede en fazla şehit veren il konumuna kadar getirmiştir.  Şehitlerimizin kanlarıyla rengini bulan ay yıldızlı bayrağımız, vatanımızın en güzel köşelerinden biri olan "Şehitler Diyarı Osmaniye'miz"de gurur ve onurla dalgalanmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Osmaniye'mizin kurtuluşunun 100. Yıldönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Osmaniyeli hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını tebrik ediyorum.

                            

                                                                                                   Aydın ALBAK

                                                                                     Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.