OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLAMA MESAJI

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLAMA MESAJI

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLAMA MESAJI

Bugün Şehitler Diyarı Osmaniye'mizin işgalci güçlere karşı verdiği onurlu bir mücadele sonunda kazandığı zaferin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

Mondros Ateşkes Antlaşmasının hemen ardından önce İngilizler tarafından işgal edilen Osmaniye, daha sonra Fransızlara bırakılmıştır. Fransız askerleri ile bölgemizde yaşayan Ermeniler Türk halkına karşı her türlü yağma, zulüm ve kötü muameleye başlamıştır. Osmaniyeliler en zor şartlarda, yokluk ve yoksulluk içerisinde bu milletin fertlerinin neler yapabileceğini göstermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yaktığı kutlu ateş Osmaniye'ye de sıçramış ve Osmaniyeliler, 7 Ocak 1922'de Fransızlar bu topraklardan kovmayı başarmıştır.

''Arkadaşlar, düşman karargâhını mutlaka alacağız. Allah bizimle beraberdir. Yalnız sizden bir isteğim var; Eğer şehit olursam cesedimi sakın düşmana bırakmayın.'' Diyerek arkadaşlarını yüreklendiren, attığı her kurşunda hedefi vuran Onbaşı Rahime,Yastı Kelle, Mamık Hüseyin, Kadir Çavuş, Palalı Süleyman, Nacar Ökkeş, Borazan Mehmet, Alibekiroğlu Ahmet ve bağrında daha ismini sayamadığımız nice kahramanları yetiştiren şehirdir Osmaniye. Bu kahramanların verdikleri destansı bir mücadele sonucu semalarında ay yıldızlı al bayrağımız nazlı nazlı dalgalanmaktadır.

Ecdadımızla aynı ruha sahip olan bizler, özgürlük ve bağımsızlığımıza vurulmak istenen her darbeyi tarihte olduğu gibi bugün de etkisiz hale getirmeye daima hazırız. Dün harici düşmanların, içerideki işbirlikçi hainlerin oyunlarını bozan Osmaniyeliler, bugün de aynı bilinç içerisinde birlik ve beraberliklerini korumaya, kardeşliklerini yaşatmaya azmetmişlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle Osmaniye'mizin kurtuluşunun 98. Yıldönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Osmaniyeli hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını tebrik ediyorum.

Aydın Albak

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.