OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YILI KUTLAMA MESAJI

7 OCAK OSMANİYE'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YILI KUTLAMA MESAJI

 

Osmaniye'mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünde, bizlere bu güzel şehri miras bırakan tüm kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra Anadolu toprakları İtilaf Devletleri tarafından işgal edilirken diğer güney illeri ile birlikte Osmaniye de Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Bu bölgede yaşayan Ermenilerle işbirliği yapan Fransız askerlerine karşı Osmaniye halkı bu haksız işgal karşısında sessiz kalmamış ve ilk günden itibaren direnişe başlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal'in Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşi Osmaniye'ye de sıçramış ve Osmaniyeliler daha güçlü bir şekilde mücadeleye devam etmiştir. Kanlıgeçit ve Kovanbaşı Muharebelerinde, Mamure Baskınında destansı bir mücadele verilmiştir. Fransızlar hem Osmaniye hem de işgal ettiği diğer bölgelerde Türk halkının haklı direnişi karşısında büyük kayıplar vererek, 20 Ekim 1921'de Ankara Antlaşmasını imzalayarak bölgeyi terk etmeye başlamışlardır. 7 Ocak 1922 'de Osmaniye'den çekilerek geldikleri gibi geri gitmişlerdir.

Yörük Selim (Yüzbaşı Selim İnebolu), Aydınoğlu Tufan (Yüzbaşı Osman Nuri), Mamure baskınında şehit olan Saim Bey bu destanın önemli kahramanlarındandır.  ''Arkadaşlar, düşman karargâhını mutlaka alacağız. Allah bizimle beraberdir. Yalnız sizden bir isteğim var; Eğer şehit olursam cesedimi sakın düşmana bırakmayın.'' diyerek arkadaşlarını yüreklendiren, attığı her kurşunda hedefi vuran Onbaşı Rahime, Yastı Kelle, Mamık Hüseyin, Kadir Çavuş, Palalı Süleyman, Nacar Ökkeş, Borazan Mehmet, Alibekiroğlu Ahmet ve bağrında daha ismini sayamadığımız nice kahramanları yetiştiren şehirdir Osmaniye. Bu kahramanların verdikleri destansı bir mücadele sonucu semalarında ay yıldızlı al bayrağımız nazlı nazlı dalgalanmaktadır.

99 yıl önce işgalci Fransız'a haddini bildiren bu güzel şehrin insanları, bölücü terörle yaptığımız mücadelede de üzerine düşeni fazlasıyla yaparak, en fazla şehit veren il olarak Osmaniye'mizin  ''Şehitler Diyarı'' olarak anılmasını sağlamıştır. Ecdadımızla aynı ruha sahip olan bizler, özgürlük ve bağımsızlığımıza vurulmak istenen her darbeyi tarihte olduğu gibi bugün de etkisiz hale getirmeye daima hazırız. Dün harici düşmanların, içerideki işbirlikçi hainlerin oyunlarını bozan Osmaniyeliler, bugün de aynı bilinç içerisinde birlik ve beraberliklerini korumaya, kardeşliklerini yaşatmaya azmetmişlerdir.

 

Milli Mücadele'nin mimarı Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, Osmaniye'nin şanlı direnişinde yer alan bütün kahramanlarımızı ve şehrimizin ''Şehitler Diyarı'' olarak anılmasını sağlayan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Osmaniyeli hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını tebrik ediyorum.

 

 

                                                                                                                                                                                                  Aydın ALBAK 

                                                                                                                                                                                OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

 

 

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.