OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Toplantısı Yapıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Toplantısı Yapıldı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Birinci Değerlendirme Toplantısı Öğretmenevinde yapıldı. Toplantıya Vali Kerem Al, Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Maarif Müfettişleri Başkanı Ramazan Ayanoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mılla Katık, Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Sünbül, Saffet Sarıdağ ve aday öğretmenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik yaptı. “Milli Eğitim Bakanlığının eğitimde kaliteyi en üst seviyeye ulaştırmak için Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Süreci Programını başlattığını ifade eden Çelik, “Bakanlığımız, yeni süreci 4–8 Şubat tarihleri arasında illerden belirlenen okul müdürlerini hizmet içi eğitime alarak başlatmıştır. İlimizden 3 okul müdürümüz, aldıkları bu eğitimi, merkez ve ilçelerde 22–27 Şubat tarihleri arasında 1607 öğretmenimize ve 107 okul müdürümüze danışman öğretmen eğitimi vermiştir. 1 Mart 2016 tarihinde 295 aday öğretmen örgün eğitim kurumlarımızda tecrübe kazanmaya başlamıştır. Adeta usta-çırak ilişkisi çerçevesinde, adaylarımız haftada 3 gün danışman öğretmenleri ile okulda bulunarak, derse hazırlık, izleme ve değerlendirme faaliyetlerini 6 hafta boyunca sürdüreceklerdir, geri kalan 8 haftada dersi anlatma vazifesini yapacaklar, haftanın 1 günü ise idari iş ve işlemler konusunda tecrübe kazanacaklardır. Beşinci gün ise çevrenin tarihi ve kültürel yapısını araştırma, tanıma çalışması ile birlikte eğitimde paydaş kurumlar olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışmalar yapacaklardır. Bu süreç içerisinde adaylar eğitimle ilgili tavsiye edilen 10 film izleyecek, 5 kitap okuyarak tüm kazanımlarını rapor haline getireceklerdir. Eğitim ve öğretimin sona ermesiyle Anayasa´nın, Devlet Memurları Kanunu´nun, Milli Eğitim Mevzuatı konularını kapsayan hizmet içi eğitime tabii tutularak 2 Eylülde görev yerlerine donanımlı olarak ulaşacaklardır ” diye konuştu.

Toplantının devamında konuşan öğretmen adayı Pınar Nur Şentürk ise yaptığı konuşmada, süreç boyunca, usta-çırak ilişkisi içerisinde tecrübeli öğretmenlerin yanında yetişerek öğretmenlik mesleğinin inceliklerini öğrenmeye başladıklarını ifade ederek, “Sadece teknik bilgi ile sahaya inecek iken, deneyimli öğretmenlerimizden, idarecilerimizden kazanmış olduğumuz her türlü tecrübe ile bize emanet edilecek olan geleceğin yavrularına, ilk başta acemice kurbanlar vermeden, faydalı olabileceğimizi, bu proje bize göstermiştir. Bize, işin ustalarının yanında pişme fırsatı veren bu projeyi uygulamaya koyan başta Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Vali Kerem Al ise sözlerinin başında eğitim ordusuna taze kan olarak yeni katılan öğretmenlere başarılar diledi. Öğretmenliğin zor, meşakkatli ancak manevi hazzı yüksek olan bir meslek olduğunu belirten Vali Al, “Toplumda rol alan herkese belli bir görev tevdi ediliyor. Bu rol dağılımında öğretmenlerimize insanı eğitmek gibi çok önemli bir görev düşüyor. Bu bakımdan, çocuklarımızı ve yarınlarımızı emanet alan öğretmenlerimizin mesleklerini mutlaka severek yapmaları ve en yüksek düzeyde ciddiye almaları gerekiyor” diye konuştu. Öğretmenlerin hayat boyu kendilerini yetiştirmeleri ve geliştirmelerinin öneminin de altını çizen Vali Kerem Al, eski otoriter yöntemlerin geride kaldığını da belirterek, öğretmenlerin kişilikleri, saygınlıkları ve bilgileriyle rol model olmaya gayret etmeleri gerektiğini söyledi. Öğretmenlerin görevlerini yaparken bulundukları ortamla uyumlu olmalarının gerekliliğine de değinen Vali Al, “Huzurlu, uyumlu bir ortam ve iyi ilişkiler sağlanmadıktan sonra bilgi tek başına önemli değildir. Çağımızda herkes bilgiye kolayca ulaşabiliyor. Bilginin yanı sıra değerlerimizin, tarihimizin ve vatan sevgisinin gençlerimize aşılanması gerekiyor. Buna mutlak surette ihtiyacımız var. Bu görev öğretmenlerimize düşüyor” dedi.  Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Programının önemli bir açığı kapattığını da belirten Vali Al, projenin eğitimin kalitesinin artırılması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Vali Kerem Al, sözlerine tüm aday öğretmenlere görevlerinde başarılar dileyerek son verdi.

 

Konuşmasının ardından Vali Kerem Al’a aday öğretmenler adına çiçek takdim edildi.

31-03-2016 31-03-2016
31-03-2016 31-03-2016
31-03-2016 31-03-2016
31-03-2016 31-03-2016


Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.