OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atamızın, Osmaniye'mizi Teşrifleriyle Onurlandırmasının 99. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Atamızın, Osmaniye'mizi Teşrifleriyle Onurlandırmasının 99. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmaniye'ye gelişinin 99. yıl dönümü törenle kutlandı. Törene, Vali Dr. Erdinç Yılmaz, 12'nci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Hakan Kocabaş,  Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay İlkay Gül,  kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören, Devlet Demir Yolları Tren İstasyonunda Atatürk'ün trenle Osmaniye'ye gelişinin temsili karşılamasıyla başladı. Trenle istasyona gelen izciler, "Sayın Valim, Şehitlerimizin kanından rengini alan, ulusumuzun sembolü olan, büyük bir gurur ve onurla taşıdığım Şanlı Ay Yıldızlı Bayrağımızı öpüyor ve teslim ediyorum" diyerek, Bayrağımızı Vali Yılmaz'a takdim ettiler. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Şanlı Al Bayrağımızı öpüyor ve teslim alıyorum." diyerek Bayrağımızı teslim aldı. Törenin devamında, Osmaniye Belediyesi 7 Ocak Halk Oyunları Ekibinin gösterilerini sergilemesinin ardından Remzi Özer Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencisi Rüstem Mert Kıraç "Bir Tutkudur Mustafa Kemal" isimli şiiri okudu. Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından Büyük Önder Atatürk'ün Osmaniye'ye gelişinin 99. yıl dönümü şerefine 21 pare top atışı yapıldı.

Törenin devamında Devlet Demir Yolları Tren İstasyonundan Devlet Bahçeli Meydanına kadar olan yürüyüş güzergâhında, vatandaşların coşkulu alkışları eşliğinde, kortej yürüyüşü yapıldı.

Tören birliği ve askeri bando eşliğinde gerçekleşen Kortej yürüyüşünün ardından Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde devam eden törende Atatürk Anıtına Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından şeref defterini imzalayan Vali Dr. Erdinç Yılmaz şöyle konuştu, "Bugün toprağın bereketiyle yoğrulan, Şehitler Diyarı Osmaniye'mizi ziyaretinde, halkımız tarafından büyük bir coşku ve sevgi ile karşılanarak, onurlandıran; Türk Milletinin yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu ifade eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilimize teşriflerinin 99. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.  Tarih boyunca esaret görmemiş, hürriyetin timsali olan kadirşinas milletimiz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan başlattığı milli mücadeleye var gücüyle destek vermiş, neticesinde Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyetimizi kurmuştur. Atatürk, Milli Mücadele döneminde ve Cumhuriyet'in ilanından sonra sık sık vatandaşlarımız ile diyalog kurmuş, yurdun her köşesine ziyaretlerde bulunmuş; bilhassa Osmaniye'ye teşrif buyurduklarında, bu toprağın yiğit ve mert insanlarını görünce tekrar ziyarette bulunmak istemişlerdir. Çünkü bizim memleket; "Savaştan yılmayız; Allah'tan gayrı, hiç kimseden yoktur korkumuz bizim" diyen korkusuz ve cesur yiğitlerin memleketidir."dedi.   

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, "Kendimize yâr bildiğimiz bu vatan topraklarında, her yamacında Ay Yıldızlı Bayrağımızı mavi göklerde dalgalandırmanın gururunu yaşadığımız bu memleketin bağımsızlığını; vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen: Osmaniye Kuvai Milliye Kahramanlarımıza borçluyuz. Onlar öyle bir kahraman ki; "Şehit oluruz, gazi oluruz ama asla esir olmayız" sözünün hakkını veren canı pahasına düşman çizmelerini toprağımızı çiğnetmeyen kahramanlardır. Bizler çok iyi biliyoruz ki; şanlı tarihimiz boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlığını ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen yüce milletimiz, bu uğurda şehit olmayı büyük bir onur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu, İstiklal Savaşımızın Şanlı Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bundan 99 yıl önce Osmaniye'mizde ağırlamak, Türk Milletinin şerefli tarihinde gururla yerini almıştır. İşte bu gururla Kurtuluş Savaşı yıllarında vatanını korumak için birçok Şehit veren ilimizde ve ülkemizde Büyük Önderin gösterdiği hedef olan muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkılması yolunda ve Türkiye Yüzyılı hedeflerinde başarılı olmak için büyük gayret sarf ederek, canla başla çalışmaktayız. Gayemiz; toprağını sıksan şühedanın fışkıracağı ve eşsiz güzelliklere sahip Osmaniye'mizin her alanda gelişmesini sağlamaktır. Bu vesile ile Osmaniyeli hemşehrilerimin bundan 99 yıl önce Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e gösterdiği derin hürmet ve sevgi içerisinde şehrimizi ziyareti ve iltifatıyla çok anlamlı bir karşılık bulduğunu bir kez daha ifade etmek isterim.Bu duygu ve düşüncelerle; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmaniye'mizi teşriflerinin 99.yılını kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ne Mutlu 99 yıl önce bugün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgiyle karşılayan hemşehrilerime, Ne Mutlu Türk'üm Diyene!"

        Tören, Vali Dr. Erdinç Yılmaz'ın konuşmasının ardından sona erdi. 

16-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-2024

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.