OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Vefatının 83. Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Vefatının 83. Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye'de de törenlerle anıldı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz,  Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Murat Karabulut, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul,  İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Tören, Atatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Daha sonra Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat saati olan 09.05'de Bayrağımız yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

Törenin devamında Vali Dr. Erdinç Yılmaz, şeref defterini imzalayarak, şöyle yazdı, "Ülkemizin ufuklarında özgürlük güneşini bir meşale gibi yakan, kalbimizin en güzel yerinde yatan eşsiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, aramızdan bedenen ayrılışının 83. yıl dönümünde rahmet ve şükranla anmaktayız. Bizim kahramanımız, öyle bir kahramandır ki; ülkesinin dört köşesi işgal altındayken, düşman her yerde kol gezerken dahi umudunu yitirmemiş milletine inanmış ve tüm dünyaya vatan uğruna nasıl tek yürek olunacağını göstermiştir. Bizim kahramanımız, öyle bir kahramandır ki; yoksulluk ve sefalet içinde yıllarca mücadele eden bir milletin küllerinden yeniden doğmasına ve istiklaline kavuşmasına öncülük etmiştir. Bizim kahramanımız; öyle bir kahramandır ki; Türk Kadınına dünyanın en medeni milletlerinin dahi sahip olmadığı hakları getirerek, hak ettiği değeri vermiştir. Çünkü Çanakkale'de 15 yaşında şehit olanım o. Sarıkamış'ta on binlerce donan Mehmet'im o. Malazgirt'in kapısını açan Alparslan'a sahip çıkanım o, Fatih'in mirasını ellere vermeyenim o, Koskoca topu kaldırma gücüne nail olan Seyit Onbaşı'nın azmi o Çünkü O; koskoca tarihe sahip çıkan bir lider, bir öğretmen, bir komutan ve dahası vatan aşkı ve bayrak sevdasıyla milletine dört elle sarılan bir insan. Atatürk birçok meziyeti şahsında toplamış büyük bir devlet adamı,  ileriyi gören bir liderdir. Erzurum Kongresi'nde:"Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu" tüm dünyaya ilan etmiş, Sakarya Savaşı'nda: "Vatanın her karış toprağı, vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunmaz." ideali ve çelik iradesiyle vatan topraklarına sahip çıkmıştır. Büyük Önder Atatürk, bükülmez bileklerimizde kuvvet, gözlerimizde ışıksın. Zihnimiz ilkelerinle, kalplerimiz sonsuz sevgin ve bizlere bıraktığın vatan aşkıyla doludur. Acı kaybının yıldönümünde, azim ve gururla gösterdiğin hedeflere ulaşmak yolunda milli birlik ve dayanışma içinde yürüyoruz. Sürekli gelişen ve yenilenen bir Türkiye ortaya çıkarmak için ilkelerin doğrultusunda hep birlikte gayret gösteriyoruz. Bu ilkelerle hareket eden, vatansever, dürüst, çalışkan ve hedefleri olan nesillerin elinde şekil bulacaktır. Saygıdeğer Osmaniyeliler, Bizler de Millet olarak Büyük Önder Atatürk'ün "En Büyük Eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkıp; fikirleri ışığında el birliği ile çalışarak Ülkemizi daha ileri seviyelere getirmek için her türlü fedakârlığı göstermek zorundayız.  Sözlerime son verirken, eşsiz Kahraman Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını en kalbi duygularımla, rahmetle ve şükranla yâd ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum."       

Anma töreni, Osmaniye Kültür, Sanat ve Kongre Merkezinde devam etti. Tören öncesinde Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Atatürk"  konulu resim sergisini gezdiler.

Osmaniye Kültür, Sanat ve Kongre Merkezinde düzenlenen anma töreni, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimiz ve vefat etmiş gazilerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Yardımcısı İbrahim Çetin, "Milli Mücadelemizin Başkomutanı, Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 83. Yıl dönümünde milletçe saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. Devletlerin, ulusların tarihinde önemli dönüm noktaları ve bu dönümlere imza atan liderleri vardır. Bizim tarihimizin de Alparslan'dan Osman Gazi'ye, Fatih'ten Kanuni'ye dönüm noktalarına imza atmış devlet büyüklerimiz olmuştur. Bu onur listesinin 20. Yüzyıldaki yegâne temsilcisi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Hayatı boyunca umutsuzluğa kapılmayan, imkânsızlıklara boyun eğmeyen, silah arkadaşları ile birlikte Kurtuluş Savaşını kazanarak asil Türk Milletinin yeniden ve daha güçlü, daha saygın bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlayan Atatürk genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılmıştır. Buna rağmen az zamanda çok işler yapmış büyük eserler bırakmıştır."diye konuştu.

Konuşmanın ardından Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi İpek Aba "Orada Bir Mustafa Kemal Var" isimli şiiri okudu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Atatürk'e Mektup" konulu sinevizyon gösteriminin ardından Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Atatürk" Oratoryosu sunuldu. Anma Töreni, Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirilmesi ve öğretmenler tarafından sergilenen Zeybek Oyunu ile son buldu.

Programın sonunda Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Anma Programını hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

 

10-11-2021 10-11-2021
10-11-2021 10-11-2021
10-11-2021 10-11-2021
10-11-2021 10-11-2021
10-11-2021 10-11-2021
10-11-2021 10-11-2021
   
   

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.