OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi, Osmaniye'de de coşkuyla kutlandı. Törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve eşi Doç. Dr. Şenay Yılmaz Hanımefendi, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy ve Dr. Asu Kaya, 12'nci Komando Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı Mehmet Karakoç, Vali Yardımcıları Hakan Yavuz Erdoğan, Aziz Onur Aydın ve Yunus Emre Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Şehitlerimizin aileleri ile Gazilerimiz ve yakınları, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

             Kutlama töreni, Vali Dr. Erdinç Yılmaz'ın Valilikte tebrikleri kabulü ile başladı.

          Tebrikatın kabulünün ardından Devlet Bahçeli Bulvarında devam eden törende, Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Burak Yürüten, Belediye Başkanı Kadir Kara halkımızın bayramını kutladılar. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

Törenin devamında konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Dünyanın en kıymetli toprakları olan aziz vatanımız üzerinde bu büyük milletin Cumhuriyet idaresi ile beraber, hür, bağımsız, bir ve bütün olarak dünya durdukça yaşayacağına olan inancımı belirtip bir asır önce kurulan Cumhuriyetimizi Şehitler Diyarı Osmaniye'mizde kutlamanın büyük heyecanını, mutluluğunu ve gururunu yaşıyor, Şehitler Diyarı Osmaniye'nin Valisi olmaktan onur duyuyorum. Tarihi şan ve şerefle dolu yüce Türk milletinin adını dünyaya altın harflerle duyurduğu tarihi zaferimizin taçlandırdığımız, 100 yıl önce bugün yakılan bir meşale olan, kimsesizlerin kimsesi, Nene Hatunların, Hasan Tahsinlerin, Saim Beylerin, Palalı Süleymanların sesi olan Cumhuriyetimizin Bayramı'nı kutlamaya hoş geldiniz diyor hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Tarihin en zorlu günlerinde, yurdun dört bir yanını düşman sarmışken, büyük ve eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs günü yaktığı özgürlük ateşi, Anadolu'nun tüm ocaklarında tüterek harlanmış ve vatan aşkıyla çarpan yüreklerden yükselen "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasıyla dünyaya Türk'ün bağımsızlık inancı haykırılmış, kahramanlığını tekrar göstermiştir.

          Vali Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, "Her anı kahramanlıklarla dolu, insanüstü bir gayret ve fedakarlıkla eşsiz bir mücadele örneği olan, Kurtuluş Savaş'ımız; milletimizin var olma mücadelesi, Cumhuriyetimiz; ise yeniden dirilişimizin sembolüdür. Eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün "Benim En Büyük Eserim" dediği Cumhuriyet'imiz, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, Türkün sönmeyen ocağı, gökyüzünün hilal ile yıldızı, ülkemizi geleceğe taşıyan gençliği, vatana can suyu olan şehitleridir. Cumhuriyet, Türk Milleti'nin damarlarındaki bağımsızlık kanı, içindeki bağımsızlık ateşi, yüreğindeki vatan sevgisidir. Cumhuriyet, Büyük Önderin ifadesiyle, bu şanlı milletin karakterine en çok yakışan idaredir. Çünkü Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Cumhuriyetsiz bir toplumun yarını yoktur. Cumhuriyet, bağımsızlığımızdan ödün vermeyen, dayatmalara boyun eğmeyen, Atatürk öncülüğünde yurduna ve egemenliğine sahip çıkan, O'nun ilke ve inkılaplarını gönülden benimseyen Türk Milleti'nin soylu kişilik özelliklerinin bir yansıması, ulusal onurumuzun bayraklaşan simgesi ve Büyük Türk Devleti'nin adıdır.  Çünkü bu devletin asil milleti; Kararlı bakışlarıyla ışıldayan gözleri, çelik gibi iradesiyle en zor zamanlarda bile ortaya koyduğu cesareti ve her daim bir adım ileriyi öngörebilen zekasıyla, düşmanın yüreğine korku salan bir liderin önderliğinde; ay yıldızımızın nefesi olan şanlı bayrağımızı ilelebet dalgalandırma ülküsüyle, büyük bir inanmışlıkla, zincirlerini kırarak özgürlüğünü zaferle taçlandırmıştır."

Sözlerine, yarınlarımızın emanetçisi, Cumhuriyet'imizin taşıyıcısı çalışkan ve azimli Türk Gençliğine hitap ederek devam eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve ilim ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. "Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz." diyen büyük lider en büyük eserini sizlere emanet etmiştir. İşte bu yüzden, cennet vatanımızın toprakları uğruna verilen mücadeleleri, nice kefensiz yatan Mehmetçiğimizi, kundakta yetim kalan yavrularımızı asla unutmayın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere "İstiklal ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.  Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"nasihatini kendinize yol haritası yapın. Sevgili Gençler, hedefiniz: ülkesine bağlı, ahlaklı, Cumhuriyetçi, inkılapçı, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, karakter sahibi ve bütün bunlarla birlikte Atatürk'ü anlamış ilke ve inkılaplarını özümseyerek benimsemiş, Cumhuriyete aşık, Büyük Türk Milleti'ne layık birer vatan evladı olacağınıza güvenim tamdır."dedi.

Vali Yılmaz konuşmasının devamında öğretmenlerimize de hitap ederek, "Değerli Öğretmenlerim, sizlerin hedefi ise, ülkesine bağlı, ahlaklı, Cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette dürüst düşünceli, iradeli, hayatta karşılaşacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi ve bütün bunlarla birlikte Atatürk'ü anlamış, ilke ve inkılaplarını özümseyerek benimsemiş, Cumhuriyetine sahip genç yetiştirmek olmalıdır. Unutmayalım ki, hayatın her safhasında olduğu gibi özellikle eğitim-öğretim hayatında sıkı disiplin başarının esasıdır."diye konuştu.

Vali Yılmaz konuşmasının son bölümünde, "Kıymetli Hemşehrilerim, Türkiye Cumhuriyeti, kimseye muhtaç olmadan, alnı açık, başı dik, kendi ayaklarının üzerinde kıyamete kadar burada bu coğrafyada var olacaktır. Türk Devletinin varlığı mazlumlar için umudun, bütün dünya için huzurun, barışın ve kardeşliğin adıdır. Dünyada ne kadar güçlü olursak ne kadar büyük ve etkili olursak o kadar huzur ve barış olacaktır. Bugün Gazze'de yüreğimizin dayanmadığı vahşete şahitlik ediyoruz. Orada bebekler, çocuklar, kadınlar ve masumlar İsrail tarafından katliama uğruyor. Bu katliama karşı en büyük mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapmakta bu katliama dur diyebilmek için bütün gücünü ortaya koymaktadır.  Şunu iyi bilmeliyiz ki Büyük Türk Milleti mazlumlar için her zaman güçlü olmak zorundadır. Daha büyük ve daha güçlü olabilmek için gece gündüz demeden çok çalışmaktır hedefimiz. Ay yıldızımızın nefesi olan Şanlı Bayrağımızın göklerde hür dalgalanmasıdır arzumuz.  Topraklarımızın ilelebet ve her daim Türk Milleti'nin egemenliği ile yönetilmesidir ülkümüz. Bu kararlılık ve inanmışlıkla, büyük bir aşkla sarılmamız ve yaşatmamız gereken bir Cumhuriyetimiz var. Bu günlere nasıl gelindiğini şair şöyle dile getirmektedir:

 "Kalk yiğidim yine dağ başını duman aldı,
 Parçalandı bir kıtanın toprakları,
 Aslan payını aslan olmayan aldı."

diye feryat, figan ettiği günlerden geldik bu günlere. Seferberliklerden, dolup dolup boşalan kışlalardan, kıtlıklardan, gidilip dönülmeyen cephelerden, şanlı milletimize biçilen kefenleri yırtarak geldik bu günlere. Yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız zamanları aşıp geldik bu günlere... Çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye haykırarak, kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; istiklali için bir an bile tereddüt etmeden kanlarını dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın toplarına, bombalarına ve en modern silahlarına göğsünü siper edenlerin yurdudur. Bizler Türkiye Cumhuriyeti olarak, bu ruh ve tarih şuuruyla; 100. Yaşımızda, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda, donanma tarihinin ilk havuzlu helikopter gemisi Anadolu'yu, yerlerin aslanı olan tankımız Altay'ı, göklerin kartalı Gökbeyi ve Hürkuş'u, Türksat 5A uydusunu, yerli ve milli otomobilimiz TOGG'u, siber savunma aracını, yerli yazılımla İHA ve SİHA'larını, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip son teknoloji AKINCI'sını, milli kanatlarımız Gökbey ve Atak'la, hava füzelerimiz olan Gökdoğan ve Bozdoğanla, Sungur Savunma Füze Sistemimizle yerli ve milli savaş uçağımız gökyüzümüzün savunucusu KAAN'la milli teknoloji hamlelerini bir bir gerçekleştiriyor ve Türk'ün Asrı Türkiye Yüzyılında emin adımlarla ilerliyor, Cumhuriyetimizi en ileri noktaya taşıyoruz. Sözlerime son verirken; büyük kahraman, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, bu ülke için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, ülkemizi korumayı ilke edinen gazilerimizi şükranla, minnetle anıyorum. Şehitler Diyarı Güzide Osmaniye'mizin yiğit ve mert evlatları; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Türk'ün Asrı Türkiye Yüzyılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun! Ne Mutlu Cumhuriyetimize! Ne Mutlu Türküm Diyene!" dedi.

           Vali Dr. Erdinç Yılmaz'ın konuşmasının ardından, Öğretmenlerin Zeybek gösterisi, Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı ve Samet Aybaba Spor Lisesi öğrencilerinin "Kurtuluş Ateşi" temalı Halk Oyunları gösterileri sunuldu. Mithatpaşa İlkokulu öğrencisi Gülşah Sarpkaya'nın okuduğu "Bugün" isimli şiirle devam eden programda Samet Aybaba Spor Lisesi öğrencilerinin "Geçmişten Günümüze Kurtuluş" temalı Bayrak gösterilerini sundular. Programda 12. Komando Tugay Komutanlığı tarafından Komando Andı okundu ve daha sonra İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerce hazırlanan gösteri sunuldu. Program Tosçelik Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden Nejlanur Derin'in okuduğu "Asırların Ötesinde" isimli şiirle devam etti. Osmaniye Belediyesi 7 Ocak Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı sporcular Jimnastik ve Taekwondo gösterilerini sundular. Cumhuriyetimizin 100. Yıl Dönümü Kutlama Töreni, tören birliklerinin geçidi ile son buldu.

29-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-2023

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.