OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus+ KA121 Okul Eğitiminde Akreditasyon Proje Faaliyetleri Gerçekleştirildi.

Erasmus+ KA121 Okul Eğitiminde Akreditasyon Proje Faaliyetleri Gerçekleştirildi.

Müdürlüğümüz 2021 yılında yapılan başvuru sonucunda Okul Eğitimi Öğrenci ve Personel Hareketliliği için Erasmus Akreditasyonu alanında akredite olmaya hak kazandı.

Okul Eğitimi Öğrenci ve Personel Hareketliliği için Erasmus Akreditasyonu, kurum ve kuruluşlara Erasmus+ Programı kapsamındaki hedeflerini ve hareketliliklerini daha uzun vadede planlama ve gerçekleştirme imkânı tanır. Erasmus Akreditasyonu ile özellikle daha önce Programa katılmış ve bu deneyimlerini arttırmak isteyen kurum/kuruluşlara farklı faaliyetleri bir arada ve daha uzun dönemde uygulamaları için fırsat sunulur (Kaynak: Ulusal Ajans).

Teknoloji alanında yaşanan değişimler nedeniyle ortaya çıkan "Küresel Dünya" kavramı sayesinde hayatın her alanında olduğu gibi eğitim dünyasında da birçok gelişme meydana gelmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin bu yeniliklerle tanışması, alanda meydana gelen gelişmelere adapte olması, uluslararasılaşma noktasında fayda sağlamaları ve dil becerilerinin gelişmesi adına Erasmus + Projelerinin katkısı oldukça önemlidir.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü farklı alanlarda birçok öğretmen ve öğrenciye bu noktada bir köprü görevi görmektedir. 2021 yılında 2021-1-TR01-KA121-000008872 referans numarası ile akredite olan kurum, akreditasyon kapsamında 5 yıl boyunca ilimizden toplam 140 öğrenci 260 öğretmen "Akran Zorbalığı" ve "Web Araçlarının Derse Entegrasyonu" konularında kurs ve işbaşı gözlem faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla Avrupa'da farklı ülkelere hareketlilik gerçekleştirmelerini sağlayacaktır.

Bu kapsamda ilk faaliyet 20-22 Haziran 2022 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilmiştir. Akreditasyon projesi kapsamında 'Okul Ortamında Akran Zorbalığı' konulu eğitim düzenlendi. Eğitim Romanya Centrul Judetean de Resurse şi Asistenta Educationala Arad kurumundan davet edilen uzman Lucia Carla Matei'nin sunumu ile gerçekleştirilen eğitime özel eğitim öğretmenleri başta olmak her eğitim kademesinden toplam 62 öğretmen katılım sağlamıştır. Yaş ve sınıf seviyelerindeki farklılıklara yönelik olarak karşılaşılan zorbalık türleri, zorbalığın olası nedenleri ve çözüm yolları hakkında interaktif bir şekilde gerçekleştirilen eğitimde, özellikle özel gereksinimli öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrenciler arasındaki zorbalık nedenleri ve farklılıkları hakkında konuşuldu, örnek vaka incelemeleri yapıldı.

 

Akreditasyon çalışmaları kapsamında 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde 28 öğrenci ve 18 öğretmenin işbaşı gözlem faaliyetlerine, 14 öğretmenimizin ise kurs faaliyetlerine katılmaları planlanmıştır.  Bu bağlamda ilk proje hareketliliği 31 Ekim-11 Kasım 2022 tarihleri arasında Kuzey Makedonya'da gerçekleştirilmiştir. Kuzey Makedonya Manastır'da işbaşı gözlem yapan öğretmen ve öğrenciler "Akran Zorbalığı" konusunda zorbalık, zorbalık türleri ve zorbalıkla başa çıkma yöntemleri konusunda teorik eğitim almanın yan sıra, gözlem yaptıkları okulda zorbalık konusunda yapılan çalışmaları da gözlemleme fırsatı elde etmişlerdir.  Üsküp'te işbaşı gözlem yapan meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilerimiz ise Web 2.0 araçlarının kullanımı, Ardunio, Kodlama,  Grafik Tasarım konularında eğitim ve iş başı gözlem gerçekleştirmişlerdir. İkinci hareketlilik ise 21 Kasım-2 Aralık 2022 tarihleri arasında İspanya / Granada' da gerçekleştirilecektir.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK " Müdürlüğümüz olarak temel amacımız hem öğretmenlerimizi, hem de öğrencilerimizi donanımlı, vatana ve millete üst düzey fayda gösteren; aynı zamanda uluslararası platformlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil eden bireyler olmaları için çalışmaktır. Kurduğumuz bu köprüyü sağlamlaştırmak ve uluslararası platformlarda görünürlüğümüzü artırmak için çalışmaya var gücümüzle devam ediyoruz. Erasmus+ Projeleri bizim için oldukça önemli ve kıymetli bir araç. Akredite olmamız daha çok öğretmen ve öğrencimizin bu fırsatlardan yararlanmasını sağlayacak olduğu için ayrı bir gurur ve mutluluk hissediyoruz. Hedefimiz daha güçlü bir ülke için daha nitelikli öğretmen ve öğrenciler yetiştirmektir. Diğer alanlarda da akredite olmamız için Ar-Ge ekibimiz çalışmalarına devam ediyorlar." sözleriyle çalışmaların önemini vurguladı.

21-11-202221-11-202221-11-202221-11-202221-11-202221-11-2022

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.