OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Gençlere Meslek, Ekonomiye Destek” Projesi Konferansı Düzenlendi

 “Gençlere Meslek, Ekonomiye Destek” Projesi Konferansı Düzenlendi

Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önderliğinde, Osmaniye Öğretmenevinde “Gençlere Meslek, Ekonomiye Destek Projesi” kapsamında; “Güvencesiz İstihdam ve Sonuçları” konulu konferans düzenlendi.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen Genç İstihdamının Desteklenmesi II Hibe Programı kapsamında ilimizde yürütülmekte olan ”Gençlere Meslek Ekonomiye Destek” adlı proje kapsamında Osmaniye Öğretmenevinde “Güvencesiz İstihdam ve Sonuçları” konulu konferans yapıldı.

 Konferansa İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan ÇELİK, İş Kurumu İl Müdürü Abdulkadir ŞAHİN, Milli Eğitim Şube Müdürü Musa AYDIN ve Hasan KARKIN ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul ve kurum müdürleri, meslek dersleri öğretmenleri, öğrenciler, sektör temsilcileri,  meslek odaları kuruluşları temsicileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Hasan GÜLAY yaptı.      GÜLAY, “Projemiz, 15-29 yaş arası gençlerin istihdam edilmesine ve onların kişisel gelişmesine katkı sağlamaya yöneliktir. Projemiz,  400.000 (DörtYüzBin) Euro bütçeli olup, 1 Mart 2016 tarihinde başlamış ve 28 Şubat 2017 tarihinde tamamlanacaktır. Proje, Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önderliğinde “Bahçe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksekokulu”, “Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü”, “TOSÇELİK”, “Osmaniye Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği” ortaklığında yürütülmektedir.Proje kapsamında 60 gence Girişimcilik, 160 gençten 40’ına “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)”, 40’ına Hasta ve Yaşlı Refakatçısı”, 40’ına “Kadın Model Etek Dikimi (Giyim)” ve  40’ına “CNC Tezgahları ve Programlama” kursu verildi. Mesleki kursları tamamlayanlar TOSCELİK ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde bir ay staj yapmışlardır. Ayrıca, Projede www.gencleremeslek.com adresli işveren ile iş arayanı buluşturacak bir web sayfası hazırlanıp yayına geçmiştir.” dedi.

 Konferansta selamlama konuşması yapan İl Müdürümüz Ramazan ÇELİK, “Bireylerin çağın gereklerine uygun bilgi, beceri ve yetkinliklerine sahip olması sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma için günümüzün en temel gerekliliklerinden olduğunu ve ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini belirleyen faktörlerin başında mesleki ve teknik eğitim gelmektedir. Ülkemizin genç nüfusa sahip olması aynı zamanda genç iş gücünün eğitimini de önemli hale getirdiğini, genç iş gücünün hangi alanlarda mesleki ve teknik eğitime ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi, ihtiyaçlara göre eğitim planlarının yapılması ile toplumun ve sektörün taleplerine uygun nitelikte iş gücünün yetiştirilmesi gerekir.” dedi.

Konferans sunumu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünü ve Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü  Prof. Dr. Serdar SAYAN tarafından yapıldı.

Prof. Dr. SAYAN “Sanayi-okul işbirliği, yeni nesildeki masa başı çalışma isteğinin nasıl kırılabileceği, sigorta güvencesi olmadan çalışmanın doğuracağı sorunlar, iş güvenliğinin önemi, ülkemizdeki işsizliğin yapısal özellikleri ve çözüm önerileri” hakkındaki düşüncelerini paylaştı.


16-12-2016  16-12-2016
 16-12-2016  16-12-2016
 16-12-2016  16-12-2016
 16-12-2016  16-12-2016
 16-12-2016 16-12-2016 


Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.