OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok!

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok!

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası İl Programımız Tosyalı Özel Eğitim Uygulama okulunda yürütüldü. Özel Gereksinimli Bireylerin yaptığı resim çalışmaları ve öğrenci velilerinin Halk Eğitim Kursları ile ördüğü örgü ürünlerden oluşan serginin açılışı ile başlayan farkındalık programında şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı hep bir ağızdan gür bir ses ile okundu.

Kürsüye davet edilen Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Ömer Faruk HOZULU konuşmasında Özel Gereksinimli Bireylerin bağımsız ve kaliteli bir yaşam kazanmaları için erken yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden nitelikli eğitim hizmetlerine vurgu yaptı. Kürsüye arz edilen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın ALBAK Özel Gereksinimli Bireylere eğitim hizmetlerinin her tür ve kademede kaliteli bir şekilde sunulduğu, ilimizdeki bütün özel gereksinimli bireylerin eğitim hizmetlerinden kesintisiz yararlandığına değindi. Menfur saldırı sonucu vefat eden eğitim çalışanı meslektaşımız İbrahim OKTUGAN' a baş sağlığı mesajını ileten Müdürümüz, şiddetin her türlüsünün karşısında olduklarını yineledi.

                Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören Hüseyin Said ELMASOĞLU isimli öğrencinin velisi Zeynep ELMASOĞLU konuşmasında doğumdan itibaren yaşadıkları zorlukları ve Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda alınan eğitimle Hüseyin'in hayatının olumlu yönde geliştiğinden bahsetti. Nitelikli eğitim ve yönlendirme hizmetleri ile Masa Tenisi Türkiye 3.sü ve Down Sendromu Basketbol Milli takımına seçilmesi akabinde dünya 2.si olan Hüseyin'in engelleri tek tek aştığına değindi.

                Okul öğretmenleri ve özel gereksinimli öğrencilerden oluşan Kaşık oyunu ekibi dans gösterilerini sunarak programa renk kattı. İstikbalimizin mührü İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyan özel gereksinimli öğrencimiz Afife KARA milli duygularımızı coştururken 1. ve 2. Sınıf seviyelerindeki küçük yaş grubu özel gereksinimli öğrenciler dans gösterilerini sunarak erken yaşta edindikleri becerileri sergilediler.

              Osmaniye Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerimiz farkındalık programında "Engellerin Farkındayız Her Zaman Yanınızdayız" pankartları ile desteklerini gösterdiler.

Kaynaştırma/Bütünleştirme Uygulamaları kapsamında toplumsal anlamda beraber olunduğu mesajını veren "Üsküdar'a Gider İken" isimli gösteriyi Fatih İlkokulunda eğitim gören öğrenciler ile Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri beraber sundular.

Tarih sahnesine damga vurmuş Türk Devletlerinin bayraklarının sergilendiği gösterile ile devam eden etkinlikte Şanlı Türk bayrağımız gurur ile sallandı.

Programın devamında Osmaniye Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri yöresel kıyafetler ile folklor çalışmalarını sundular. Programın son gösterisi "Senden Daha Güzel" isimli şarkı eşliğinde öğretmenlerin öğrencileri ile el ele gösteri alanına gelmesi ile oldu.

Ödül Töreni ve hediyelerin dağıtılmasının ardından Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin müzik dinletisi ile program son buldu.

                İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleşen farkındalık programımıza okul müdürleri ve öğretmenleri, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Osmaniye Belediyesi Engelliler Destek Birimi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Engelliler Destek Birimi, Türk Kızılay Osmaniye Şubesi, Osmaniye Engelliler Platformu ve dernek üyeleri, velilerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Katkı ve katılım sağlayan bütün paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

                İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Özel Gereksinimli Bireylerin her zaman yanındayız.

10-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-202410-05-2024

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.