OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK, 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Nedeniyle Mesaj Yayımlamıştır

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK, 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Nedeniyle Mesaj Yayımlamıştır

Milletimizin ortaya koyduğu destansı mücadelenin sonunda kazanılan bağımsızlığımızın sembolü, İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin 100. yılını kutluyoruz.

Alkışlar, dualar ve gözyaşlarıyla kabul edilen ve zafere inancın mısralarla ifade edildiği İstiklal Marşımızın kabul edilmesinin üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen, 1921'de İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un millet hissiyatına tercüman olan, mısralarında zikredilen ilkeler ve değerler, millet hissiyatını daha da kuvvetlendirmiştir. O mısralarda tüm unsurlarıyla milletimizin birlik ruhu, ortak yaşama iradesi, kederde ve kıvançta birlik olma kararlılığı vardır. O mısralarda işlenen ilkeler ve değerler bugün de yol göstericidir, yarınlarda da millet hissiyatının ortak ifadesi olacak ve milletimizin tarihi yürüyüşüne rehberlik edecektir.

Vatan şairi Mehmet Akif'in, vatan sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığı bu muazzam eser, İstiklal Savaşında Anadolu'da yakılan kurtuluş meşalesini daha da ateşleyerek milletimizin heyecanını, vatan sevgisini ve inançlarını canlı tutmuştur. İstiklal Marşımız bu toprakların ruhunu, milletimizin özünü yansıtması bakımından sadece bir şiir değil, aynı zamanda bir milli mutabakat metnidir.

       İstiklal Marşımızın ruhunu ve onu yazdıran duyguyu doğru anlamak ve yaşamak zorundayız. Bu toprakları vatan yapmak için verdiğimiz mücadeleleri gelecek nesillere aktarmak, dâhili ve harici düşmanlara fırsat vermemek için milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek ve geleceğin güçlü Türkiye'sine ulaşmak için el birliği ile çalışmak, bütün vatan evlatlarının asli görevi olmalıdır.

       Bu vesileyle Mustafa Kemal ATATÜRK ve milli mücadelenin tüm kahramanlarını, Milli Şairimiz Mehmet Akif'i ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

    ''Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın...''

 

                                                                                                  Aydın ALBAK

                                                                           OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.