OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN ALBAK'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMA MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN ALBAK'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLAMA MESAJI

Çanakkale zaferi; tarihi boyunca esareti kabul etmemiş bir milletin yeni bir devlet kurmasına kadar uzanan dirilişinin başlangıcı aynı zamanda azim ve kahramanlığının tarihte yerini almış şerefli bir anısıdır.

Tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren emsalsiz bir kahramanlık örneğidir.Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."sözüyle Çanakkale'deki askerimizin manevi gücünü, şehadetehazır bekleyişini ve bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir.

Aziz milletimizin bağımsız yaşama konusundaki azmini, Çanakkale'nin derin sularında, Conkbayırı ve Anafartalar'ın siperlerinde, kefensiz yatanların destansı mücadelesinde görmek mümkündür. Bunun için vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale'de savaşan kahramanları Bedr'in Arslanlarına yakın görmüş, mezar taşı olarak da Kâbe'yi layık görmüştür. Bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen yiğitler, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle "Çanakkale Geçilmez "sözünü, sözün ardındaki inancı, kararlılığı ve cesareti tarihe kanlarıyla yazdırmışlardır.

 

Bilinmelidir ki, bu vatanı korumanın bedelini kanıyla ve canıyla ödeyen bu millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı geri püskürtecek, terör faaliyetleri ile yapılmak istenen her türlü kirli oyunu "Çanakkale Ruhu "ile birlik ve beraberlik içinde hareket ederek bozacak güce sahiptir. Bizi millet yapan yüce değerlerimizle, aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı bu mukaddes emaneti aynı ruh ve inançla daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız.

Çanakkale Zaferiyle birlikte şehitleri andığımız bugünde, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan, bayrak, milli birlik ve beraberliğimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

                                                                                                             

                                                                                                     Aydın ALBAK

                                                                                              İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.