OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN ALBAK'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN ALBAK'IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

106. yıldönümünü büyük bir gurur ve onurla yaşadığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Aziz Türk Milleti'nin tarihe not düştüğü şanlı bir kahramanlık destanıdır.

18 Mart 1915, binlerce yıllık tarih süzgecinden geçerek oluşan millet karakteriyle geleceği de şekillendiren özel bir gündür. O mahşeri mücadelenin ve yurdumuza yönelik tarihin en kanlı hücumlarından birinin yaşandığı günler geride kalalı bir asrı geçti. 7'den 70'e milletimizin her ferdi o boğaz harbinde yer almışçasına o hatırayı hafızasında yaşatıyor ve kendi benliğinde yaşıyor. Çanakkale'de canlarıyla bizlere bu büyük zaferi armağan eden, Mehmet Akif'in Bedr'in aslanlarıyla eş tuttuğu şanlı şehitlerimizin verdiği mücadele bugünün meselelerinin çözümü için de ilham kaynağımızdır. Çanakkale'de aynı amaç için birbirine sarılanların hepsinin tek adı var; Çanakkale Şehidi. Ve yüzbinlerin ortak adı olan o kahramanlar hala birliğimizin teminatı, hür ve bağımsız yaşama irademizin en sağlam belgesidir.

İmkânsızlık ve yoklukla mücadele eden Türk Milletinin bu buhranlı günlerinde ortaya çıkan, '' Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum! '' diyen bir komutan; Anafartalar grup komutanı Mustafa Kemal ortaya çıkmış ve bu mücadelenin zafere dönüşmesinde önemli başarılara imza atmıştır.

Sen bu âvizenin altında, bürünmüş kanına, 
Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına, 
Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana, 
Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.

Dizeleriyle Mehmet Akif'in kahramanlıklarını destanlaştırdığı aziz şehitlerimizin, bize emaneti vatanımıza dün olduğu gibi yarınlarda da sahip çıkmak, hepimizin en büyük vazifesidir.

            Çanakkale Zaferiyle birlikte şehitler günü olarak da kutladığımız bugünde, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan, bayrak, milli birlik ve beraberliğimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

                                                                                                          

  

                                                                                                                                                                                                        Aydın ALBAK

                                                                                                                                                                                       OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.