OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü mesajı

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ 

  Dünya tarihinde eşine rastlanılmayan büyük bir zaferin; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü büyük bir onurla kutlamaktayız.

  Çanakkale Cephesi, İtilaf  Devletlerinin 1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakıp, amaçlarına en kısa yoldan ulaşmak için açtıkları cephedir. Avrupa ve Balkanlardan attıkları Osmanlı’yı şimdide Anadolu’dan atmanın planlarını yaparak gelmişlerdir. Aslında bu savaş Haç ile Hilal’in savaşıdır. Çanakkale Savaşlarını takip etmek için bölgeye gelen İngiliz Gazeteci Ellis Ashmead Bartlett içindeki kini şu şekilde satırlara dökmüştür : ‘’ Son Haçlı Seferinden beridir, Batı ilk defa 1453’teki Fatih’in Bizans’a indirmiş olduğu darbenin öcünü almak için toptan harekete geçmiş bulunuyor. Bir zamanlar Viyana Kapılarından Kudüs’e uzanmış olan Osmanlı İmparatorluğu’nun her bir köşesinde kemikleri dağılıp kalmış, Orta Çağ Şövalyelerinin öcünü almaya gelmiş bulunuyoruz. Ne mutluyum ki Hristiyan aleminin bu mutlu gününde buradayım.’’ 

  İtilaf Devletleri, Osmanlı’yı en zayıf anında yakaladıklarına inanıyor ve zafere kesin gözüyle bakıyorlardı. Öyle ki İngiliz Tur Şirketleri İstanbul’a seyahat turları düzenlemek için harekete bile geçmişti. Her şeyi hesap eden İtilaflar, Türk’ün vatan sevgisini, bağımsızlık aşkını ve göğsündeki imanı unutmuşlardı. 

  Bir ananın oğlunu cepheye gönderirken söylediği şu sözler Türk insanındaki manevi gücün derecesini ortaya koymaktadır : ‘’ Hüseyinim, yiğit oğlum; dayın Şıpka’da, baban Dömeke’de, ağaların Çanakkale’de şehit düştüler. Bak, son yongam sensin. Eğer minareden Ezan sesi kesilecekse, camilerin kandilleri sönecekse sütüm sana haram olsun. Öl de köye dönme! ‘’ 

  İmkansızlık ve yoklukla mücadele eden Türk Milletinin bu buhranlı günlerinde ortaya çıkan, ‘’ Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum! ‘’ emrini veren bir komutan; Anafartalar grup komutanı Mustafa Kemal ortaya çıkmış ve bu mücadelenin zafere dönüşmesinde önemli başarılara imza atmıştır. 

  Çanakkale bir milletin yeniden ayağa kalkıp, dünyaya meydan okuduğu yerdir, her siperde ayrı ayrı kahramanlık destanlarının yazıldığı yerdir, baba ile oğlun aynı cephede savaştığı, evladın babasının gözü önünde şehit düştüğü yerdir, metrekareye  6 bin merminin düştüğü yerdir.‘’Hey on beşli on beşli ‘’ ağıtlarının yakıldığı, saçları kınalanan koç yiğitlerin vatana kurban olduğu yerdir Çanakkale! 

  Bizi millet yapan yüce değerlerimizle, aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı bu mukaddes emaneti aynı ruh ve inançla daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız.

  Çanakkale Zaferiyle birlikte şehitler günü olarak da kutladığımız bugünde, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan, bayrak, milli birlik ve beraberliğimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete göç eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz…

                                                                                                             

                                                                                                    Aydın ALBAK

                                                                                            İlMilli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.