OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Münasebetiyle Yayımladığı Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK'ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Münasebetiyle Yayımladığı Kutlama Mesajı

Bugün 19 Mayıs.

102 yıl önce bugün; Türk Milletinin en haklı mücadelesinin, en soylu direnişinin başladığı gündür. Ya da milli şairimiz Mehmet Akif'in dediği gibi "kıt'a kapma" mücadelesinin son aşaması olan Kurtuluş Savaşının başladığı gündür.

19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz arkadaşlarının Samsun'da yaktığı ateş, kısa bir sürede bütün Anadolu'yu kaplamış ve dünyaya Türkiye Cumhuriyeti olarak ışık vermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir." diyerek Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihi; Türk milletinin, en çetin şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin güzel bir örneğidir.

Türk Milleti'nin Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan yolculuğunda, en temel referansı hep "bağımsızlık" olmuştur ve şimdi de öyle olmaya devam etmektedir. Aziz milletimiz bu bağımsızlık aşkı ile 19 Mayıs 1919'da adeta küllerinden yeniden doğup şahlanmış; yedi düvele, bütün imkânsızlıklara rağmen azim, inanç, fedakârlık ve gönül birliğiyle tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu destanın meyvesi olan, milletimizin tırnaklarıyla kazıyıp kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'yle birlikte; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bizlere, milli egemenlik ve demokrasi ilkelerini benimsetip ne olursa olsun çarenin ancak millette olduğunu tescil etmiştir.  

Millet iradesi vazgeçilmez güç kaynağımızdır. Bugün demokratik toplumlarda millet iradesi her şeyin üstündedir. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalama ve onu geçme hedefine de ancak ve ancak demokrasi kültürümüzü geliştirerek ulaşabiliriz. İşte bu yüzdendir ki; aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu cennet vatan üzerinde kurulan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne gidilen yolda atılan ilk adım da Samsun'da atılmıştır.

Çağımız modern toplumlarında yükselen yeni değerler olan; bireyin özgürlükleri, insan hakları ve demokrasi gibi kavramları ülkemizde de geliştirmek milletçe önemli ödevlerimiz arasındadır. Mustafa Kemal Atatürk, tarihi parlak, geleceği aydınlık olan Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbalini, istiklal şuuruyla yetişen gençlerimize emanet etmiştir. Nitekim Büyük Önder; "Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir" sözleriyle gençlere olan güvenini dile getirmiştir.

Sevgili Gençler,

Gelişime ve değişime açık, hoşgörülü, çevrenize saygılı, milletimize sadık, gelenek ve göreneklerimize bağlı, modernleşmenin ancak demokrasiyle mümkün olduğu şuuruna sahip, çalışkan insanlar olmanız gerektiğinin şuurunda olmalısınız. Her geçen gün daha da güçlenen Türkiye'mizin aydınlık geleceği sizlersiniz. Ülkemizin potansiyeli büyüktür. Bu büyük potansiyeli parlak ve müreffeh bir geleceğe dönüştürmenin bizlerin sorumluluğu olduğunun da bilincindeyiz ve aziz milletimiz bundan asla şüphe etmemelidir ki bu sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğimize tarih önünde söz veriyoruz.  

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. 

 

 

Aydın ALBAK

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.