OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın ALBAK'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın ALBAK'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Değerli Meslektaşlarım, 

Millet mekteplerinin açıldığı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik ünvanının verildiği, 24 Kasım, aynı zamanda ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutladığımız gündür. Elbette ki toplumun mimarı olan, bu kutsal mesleği ifa eden öğretmenlerimizi bir günlük programla anmak, anlamak ve değerini bilmek mümkün değildir. Belki de anne-babamızdan sonra en çok bizlerle ilgilenen sevincimizle gülen, üzüntümüzle ağlayan, her durumda bizimle hemhâl olan öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Bizlere bu günü anlamlı kılan Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; bugünün öznesi olan emekli öğretmenlerimizi, halen görevde olan öğretmenlerimizi ve göreve yeni başlayan öğretmenlerimizi de saygıyla selamlıyorum.      

Öğretmen olarak bizler; beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi emreden, kalemi kılıçtan üstün gören bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu sebeple mesleğimizin kutsallığını ve bize yüklediği sorumluluğu asla unutmayın. Göreve başladığınız o ilk günkü şevkimizi yitirmemeliyiz, İrfan ateşinden uzak kalmamalıyız. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK öğretmenlere seslenişinde: "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize; görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en önce ve her şeyden önce, Türkiye'nin istiklâline, kendi benliğine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister."  diyerek yetişecek neslin hangi karakterde olması gerektiğini vurgulamıştır. Aksi durumda "Bilelim ki millî benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olur. "demiştir. Bu sebeple hiçbir genç vatan evladını görmezden gelmemeliyiz. İhmâl edeceğimiz her genç; imâr edeceğimiz toplumu, imâl ettiğimiz silahlarla imhâ edeceklerdir. Buna mahal vermemek öğretmenlerimizin en büyük sorumluluğudur. 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi, millete kurşun sıkan değil, tankların karşısına çıkarak milli iradeye sahip çıkan bir gençlik yetiştirmeliyiz. Aksi halde bu boşluğu değerlendirmek isteyecek dâhili ve harici bedhahlar olacaktır. Ülkemizin uzak ve yakın tarihindeki yaşanan hadiselerin acı tecrübesiyle eğitimin "MİLLİ" olmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.  

Bu yıl her zamankinden farklı olarak olağanüstü süreçlerden geçmekteyiz. Sorunu küresel, mücadelesi ulusal olan Covid-19 salgını ile karşı karşıyayız. Tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşadığımız Trahom salgını gibi. Bakanlığımızın desteğiyle öğretmen ve öğrencilerimizin üstün çabalarıyla salgına karşı mücadele başlattık ve bu mücadelemiz devam etmektedir. Gerek yüz yüze ve uzaktan eğitim, gerek maske, dezenfektan ve tıbbi cihazlar üretimi olmak üzere okullarımız adeta bir fabrika haline geldi. Böylelikle okulların sadece birer derslikten ibaret olmadığını, ülke ve millet olarak zor zamanlarımızda gayretleriyle bize güç verdiğini, ülke ekonomisine de katkısı olduğunu tatbik etmiş olduk.

Okulun sadece dört yanı duvarla çevrili bir yer olmadığını;  öğrenmenin, bilginin var olduğu her yerin bizim için okul olduğunu uzaktan eğitim sürecinde de yaşamaktayız. Eğitim ve öğretimin her koşulda ve her şartta yapılmasının gerektiği inancıyla seferber olarak Dünya ülkeleri arasında uzaktan eğitimde öncü konuma gelmiş bulunuyoruz. Bu hususta, zor şartlarda görevini layıkıyla yapmak için can siperâne çalışan siz değerleri öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi kutluyorum. Unutmayalım ki biz bir aileyiz ve nesiller yetiştiriyoruz.

  

Tüm bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Emekli olan meslektaşlarıma sağlık ve esenlik, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve başarılar diliyorum.

 

Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.  

  

  

                                                                                                                                                                          Aydın ALBAK

                                                                                                                                                            OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.