OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşımızın Kabul Edilişinin 101. Yıldönümünün Kutlandığı Törende İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Saygıyla Anıldı.

İstiklal Marşımızın Kabul Edilişinin 101. Yıldönümünün Kutlandığı Törende İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Saygıyla Anıldı.

İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 101. Yıldönümü törenle kutlandı. Törende, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy saygıyla anıldı. Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı. Tören öncesinde Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim sergisi gezildi.

 

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Törenin devamında Şehit Hayrettin Mennan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Hasan Baysal tarafından Kur'an-ı Kerim okundu.

 

Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cebelibereket Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Çakmak yaptı. Okul Müdürü Fatih Çakmak, "İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin 101. yılını kutluyoruz. Bir asır az bir zaman değil. Bu zaman içinde üç dört nesil geldi geçti. Bizler 1921'den bu yana İstiklal Marşımızı, Bayrağımızla birlikte başımızın üzerinde taşımaya devam ediyoruz."diye konuştu. Çakmak sözlerinin devamında, "Köklü devletlerin milli marşları tarihten gelen derinlikleri ile etkileyici sözlere sahiptir. İstiklal Marşımız da işte böyle bir metinden oluşmaktadır. İstiklal Marşımız sıradan sözler üzerine kurulmuş bir metin değildir. İstiklal Marşı, milli mücadelenin zorlu yıllarında yazılmış, var olma irademizin, milli ve manevi değerler etrafında var olmamızın bir belgesidir. İstiklal Marşı Türk Milletinin dünyaya ilan ettiği bağımsızlık iradesinin manifestosudur."dedi. Çakmak, sözlerini "İstiklal Marşımızı bizlere hediye olarak sunan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u, Millet adına İstiklal Marşı olarak oy birliği ile kabul eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum." diyerek bitirdi. Konuşmanın Mehmet Akif Ersoy Belgeselinin gösterimi yapıldı. 

 

Törenin devamında Cebelibereket Anadolu Lisesi öğrencisi Sude Dönmez'in okuduğu "Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak" isimli şiirin ardından "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" isimli sinevizyon gösterimi sunuldu. Cebelibereket Anadolu Lisesi öğrencilerinden Oğuzhan Koluçolak'ın okuduğu "Cenk Şarkısı" isimli şiirin ardından Cebelibereket Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan "İstiklal Marşının Ruhu" konulu tiyatro sergilendi. Daha sonra ilkokullar arası İstiklal Marşını güzel okuma yarışması birincisi İl Genel Meclisi İlkokulu öğrencisi Kerim Öztürk İstiklal Marşımızı okudu.

 

Törenin son bölümünde İstiklal Marşımızın kabulünün 101. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından verildi. Vali Yılmaz, Liseler arası kompozisyon yarışması birincisi TOBB Fen Lisesi Zehra Baylam, ortaokullar arası resim yarışması birincisi Atatürk Ortaokulu öğrencisi Ünzile Merve Güzel, ilkokullar arası İstiklal Marşını güzel okuma yarışması birincisi İl Genel Meclisi İlkokulu öğrencisi Kerim Öztürk'e ödüllerini verdi. Vali Yılmaz, öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

 

13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022 13-03-2022
13-03-2022  
   

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.