OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSELERİNDEN PATENT BAŞVURU REKORU: YÜZDE 8 BİN ARTIŞ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin yerli ve millî üretimdeki önemini vurgulayarak "Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî ve sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması, özgün ürün, proje ve tasarımların tescil edilerek ticarileşmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayıları 2020 yılına göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artışla 254'ten 20 bin 347'ye ulaştı. Tescil sayısı ise yüzde 3 bin 800 artışla 63'ten 2 bin 438'e çıktı." dedi.
MESLEK LİSELERİNDEN PATENT BAŞVURU REKORU: YÜZDE 8 BİN ARTIŞ

 

 On Birinci kalkınma planında (2019-2023) yer alan "Öğrencilerin Buluş, Patent ve Faydalı Model başvurusu yapmaları teşvik edilecektir" hedefi doğrultusunda tüm eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin buluş içeren özgün çalışmalarının, projelerinin, yeni ürünlerinin ve tasarımlarının fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması ve bu konuda okullarımızda bilinç oluşturulmasına yönelik çalışmalar ilimizde hızla devam etmektedir.

Bu kapsamda ilimizde toplam 34 başvuru yapılmıştır. Osmaniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 7 başvuru ile birinci sırada, Düziçi Fen Lisesi 4 başvuru ile ikinci sırada, Şehit Kaan Çalin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve TOBB Fen Lisesi üçer başvuru ile üçüncü sırada yer almaktadır. Başvuru yapan bütün öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.


26-04-2023

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.