OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Aydın ALBAK, 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Nedeniyle Mesaj Yayımlamıştır

Müdürümüz Aydın ALBAK, 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Nedeniyle Mesaj Yayımlamıştır

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABÜLÜ

       Milletimizin ortaya koyduğu varlık-yokluk mücadelesinin ve bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921’de Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin 98. Yılını kutlamanın sevincini ve onurunu yaşamaktayız.

       Akif’in,’’O şiir artık benim değil, milletimin malıdır. Benim millete en kıymetli hediyem budur.’’ diye tanımladığı İstiklal Marşımız, Türk Milletinin karakterinin, azminin ve bağımsızlık sevdasının dizelere yansımış en güzel ve en güçlü halidir. Bu dizeler Kurtuluş savaşının devam ettiği günlerde yazılmış, cephedeki askerlerimize ve milletimize moral olmuş, milli duyguları ve bağımsızlık arzusunu arttırmıştır. Bu yönüyle Kurtuluş Savaşının kazanılmasında manevi bir güç olmuştur. Vatan şairimiz Mehmet Akif, hürriyetin, vatan sevgisinin ve sarsılmaz imanın erdemli sesi olmuştur. Vatanına, bayrağına ve insan olmanın sorumluluğuna yakışır bir hayat süren Akif’i anlamak için İstiklal Marşımızı okumak yeterlidir. Azerbaycanlı Şair Bahtiyar VAHAPZADE’nin Milli Şairimiz için kullandığı; ‘’Men inanmirem, kaleminen yazdığına, birisi kulağına fısıldadı.’’ İfadesi Mehmet Akif’in şairliğine dair her şeyi ortaya koymaktadır.

       İstiklal Marşımızın ruhunu ve onu yazdıran duyguyu doğru anlamak ve yaşamak zorundayız. Bu toprakları vatan yapmak için verdiğimiz mücadeleleri gelecek nesillere aktarmak, dâhili ve harici düşmanlara fırsat vermemek için milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek ve geleceğin güçlü Türkiye’sine ulaşmak için el birliği ile çalışmak, bütün vatan evlatlarının asli görevi olmalıdır.

       Bu vesileyle Mustafa Kemal ATATÜRK ve milli mücadelenin tüm kahramanlarını, Milli Şairimiz Mehmet Akif’i ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

    ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın…’’

 

                                                                                                                    Aydın ALBAK

                                                                                                            İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.