OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencimiz Halilhan YONKA, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'in Parçacık Fiziği Yarışmasında Finalde!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından düzenlenen Beam Line for Schools liseler arası parçacık fiziği yarışmasında öğrencimiz Halilhan YONKA, 300 takım arasında,Team Cappadocia ekibi finale çıkmayı başardı.
Öğrencimiz Halilhan YONKA, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'in Parçacık Fiziği Yarışmasında Finalde!

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK'ın misafir ettiği Osmaniye Artı Bilim Koleji Öğrencisi Halilhan YONKA :"Yaklaşık bir aylık düşünme ve araştırma sürecimizin sonunda güneş pillerinde kullanılan "perovskite" isimli bir materyalleri parçacık deneylerinde kullanılan sintilatör ve kalorimetre denilen dedektörlerinde kullanıp daha verimli dedektörler üretmeyi hedefledik. Bunun için Erciyes Üniversitesi'nden Dr.Emrah Tıraş, ODTÜ'den Cenk Boğaziçi Üniversitesi'nden Dr.Bora Akgün (aynı zamanda hepsi CERN'de fizikçi) akademisyenlerle beraber çalıştık ve güzel bir proje metni hazırladık. Bilgisayar üzerinden üç boyutlu çizimler ve simülasyonlar yaptık. Birkaç ay süren bu sürecin ardından 15 Nisan günü yarışmaya başvurduk ve bugün açıklanan sonuçlara göre finale kalıp ödül almaya hak kazandık."dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK:" Her yaşta evladımızın tıpkı üniversitelerdeki gibi bilim insanı olma yolunda eğitim ve araştırma mekanizmasını işletmek önceliklerimizdendir.Bu bağlamda çocuklarımızın araştırma olanaklarından faydalanması hususunda gereğini yapıyoruz.Özellikle temel bilimlere yönelik bilimsel çalışmalar ve yürütülecek ulusal/uluslararası projeleri önemsiyoruz.Halilhan ise bu noktada en somut örneği bizlere gösterdi. Bu noktada öğrencimizin ve kendisine koçluk yapan tüm ekibi kutluyorum.Başarılarının daim olmasını diliyorum."dedi.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'in düzenlediği Beam Line for Schools parçacık fiziği yarışmasında Dünya genelinden 300 takım arasından finale kalan projeyi yapan Team Cappadocia takımı üyelerinden öğrencimiz Halilhan Yonka ve Team Cappadocia'yı  tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

30-06-2021 30-06-2021
   

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.