OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSMANİYE'DE BİR İLK AR&VR LABORATUVARI AÇILDI (Sanal Gerçeklik Laboratuvarı)

OSMANİYE'DE BİR İLK AR&VR LABORATUVARI AÇILDI (Sanal Gerçeklik Laboratuvarı)

Orta Asya'nın İlk VR-LAB projesi, "Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi"nin (KTMÜ) dijitalleştirilmesi faaliyetleri kapsamında hayata geçiriliyor. Proje ile bu alana çokça yatırım yapan üniversite iki yıldır birçok VR Lab kurulumu yaparak birçok öğrenciyi bu hizmet ile buluşturdu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nden (KTMÜ) "Birûni VR-LAB" projesi kapsamında 6 Şubat depreminin etkilediği 5 ile "SANAL GERÇEKLİK LABARUVARI" desteği sağlama kararı aldı. Bu kapsamda programı organize eden Gaziantep Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal BAY çalışmalara başlamış ve Hatay, Gaziantep, Osmaniye'de kurulumlar tamamlanmıştır.

Osmaniye'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminin de içinde bulunduğu "Osmaniye Tasarım Beceri Merkizi"ne (OTBM) bu laboratuvarın kurulmu gerçekleştirilmiştir. AR&VR Lab. yeni bir teknoloji ve gençlerin yakından takip ettiği bir içerik barındırmaktadır. Gençlerin bu dijital yönelimlerini eğitimle buluşturup onlara daha faydalı olma çabasının bir sonucudur. İlimizdeki öğrenci ve öğretmenlerimize açık olan AR&VR laboratuvarı, OTBM içerisinde STEM ve Robotik Kodlama Atölyesi ile entegre şekilde hizmet verecektir.

Şu anda dijital bir sınıf özelliğini taşıyan laboratuvarımızda üstün nitelikli bilgisayarımız ve bilgisayarımıza bağlı olarak ultra sanal gerçeklik gözlüklerimiz ve etkileşimli televizyon ekranımız mevcuttur. Bu laboratuvarda sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, spor bilimleri disiplinlerinde her türlü içerik mevcuttur.  Burası geleceğe yönelik planların yapılacağı bir laboratuvar olacaktır. Lise öğrencilerimiz burada deneylerini gerçekleştirebilecek, öğretmenlerimiz projelerini, her türlü uygulamalarını burada gerçekleştirebileceklerdir.

 Açılışta; Laboratuvardan ve laboratuvarın öğretime sağlayacağı faydalardan ayrıntılı olarak söz eden Prof. Dr. Erdal BAY, "Tüm bu yapılanları tabii ki öncelikle Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin katkıları ile ve üniversite Rektörümüzün liderliğinde yapabiliyoruz. Şu ana kadar bütün yaptıklarımız aslında bir başlangıçtır. Hocalarımızın desteğiyle daha büyük işler yapacağız. Sanal gerçeklik öğrenme ortamları ile öğrencilere çok farklı ortamların gerçekmiş gibi yaşatılabilir. Eğitim süreçlerine ne kadar çok duyu organı katılabilirse öğrenme o kadar çabuk ve kalıcı oluyor. Sanal gerçeklik araçlarıyla biz öğrencinin görme ve işitme duyusunun yanı sıra koku alma ve dokunma duyusuna da hitap etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla öğrenci bu süreci adeta yaşayarak gerçekleştiriyor. Pek çok alanda dönüşümler gözlemlediğimiz bu çağda, eğitim sistemlerinde de bir dönüşüm olması gerekiyordu. Bu laboratuvarın açılışı hem Manas Üniversitesi'nin eğitim kalitesinin gelişmesine hem de Manas Üniversitesi'nin 'bir üniversiteden ötesi...' sloganıyla çıkmış olduğu yolda vizyonuna katma değer katacaktır." diye konuştu.

Açılış programına katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK; "Bu güzel çalışma için hem Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesine hem de Prof. Dr. Erdal BAY'a teşekkür etti. Eğitimde yeni teknolojileri takip etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan ALBAK, gençlerle iletişimimizi ve onların eğitimini doğru şekilde sürdürebilmemiz için onların dünyasını da yakından takip etmemizin, bunu eğitim içerikleri ve okullarımız ile birleştirmenin gerekliliğini vurguladı. Yerli ve Milli imkânlarla gerçekleştirilen yazılımın önemine vurgu yaparak tebriklerini iletti."

Çevrimiçi görüşme yöntemi ile açılışa katılan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan CEYLAN, Osmaniye'yi yakından takip ettiklerini ve destek olmaya devam edeceklerini ileterek Tanrı Dağları'nın eteklerinden herkesi selamlayarak Türkiye'ye muhabbetlerini iletti.

 VR-LAB'ın ilimizde kurulmasına destek veren Prof. Dr. Erdal BAY'a, içerikleri üreten ve bizlere ücretsiz olarak sunan NARAXR yazılım firmasına, bu süreçte VR Lab.ın kurulmasına destek olan Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın ALBAK'a ve açılış programımıza katılan Şube Müdürü Burak KISAOĞLU'na, Kurumun imkanlarını bu proje için sunan OTBM Yöneticimiz Nail DAYANÇ'a teşekkür ediyoruz. 

 

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.