OSMANİYE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ramazan ÇELİK’İN 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

Ramazan ÇELİK’İN  23 Nisan  Ulusal Egemenlik  Ve Çocuk  Bayramı Mesajı

             Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 96. yılını kutluyoruz.

               23 Nisan 1920´de Büyük Millet Meclisi´nin açılması ile Türk Milleti de egemenliğini ilan etmiş oldu. Kurtuluş savaşının olanca hızıyla devam ettiği bu yıllarda Atatürk ve çalışma arkadaşlarının verdiği mücadeleler millete de büyük bir azim ve kararlılık kazandırmıştır. Meclisin aldığı kararlar doğrultusunda düzenli ordu kurulmuş, nihayet düşman 1922´de Büyük Taarruz´un ardından yurttan tamamen atılmıştır.

            23 Nisan 1920 günü, Cumhuriyet yolunda en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, 29 Ekim 1923´te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak Türk Milletinin ufku açılmıştır.

            Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir." sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakacağımızdan hiç şüphe yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur.

            Atatürk 23 Nisan 1924 yılında, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir, 23 Nisan 1929´da ise bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlamaya başlamış 1979´da uluslararası bir boyut kazanmıştır.

            Artık her yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyanın değişik kıtalarında bulunan ülkelerden gelen çocukların katılımıyla, dünya barışının ve insanların kardeşçe yaşamasının önemi, tüm dünyaya bir kez daha hatırlatılmaktadır.

  Sözlerimi Atatürk´ün şu sözleriyle tamamlıyorum:

            Küçük Hanımlar, Küçük Beyler!

            Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!

            Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz!

            Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

                                                                                                                 

                                                                                                                   Ramazan ÇELİK

                                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

Adnan Menderes Mh. Valilik Binası 80020 Merkez / Osmaniye - 03288261783

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.